iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Literární čtvrtek: Můj domov v Sudetech

   

  ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK 

   

   

   

   

   

  Erika Zemanová : Můj domov v Sudetech

   

   

   

   

   

         Ta kniha se jmenuje Můj domov v Sudetech, což mě pochopitelně zaujalo. V podtitulku se pak píše, že jde o vzpomínky na dobu válečnou i poválečnou v severních Čechách a na Šumavě. To mě už zaujalo méně, ale třeba tam z té Šumavy něco bude. Bylo. Jedenáct stránek z 204 a to v samém závěru spisku. Ale to vůbec nevadilo. Jednak autorku znám a to se přeci jen zdají být vzpomínky osobnější a pak, přestože nakladatelství Víkend zásobuje knižní trh vzpomínkami různých lidí s velkou vervou, tyto jsou trochu jiné a možná by se měli číst povinně. Autenticky zachycují jak konec druhé světové války, následný odsun a život těch, co tu museli zůstat, tak i nástup komunismu. Autenticky v tom nejprostším smyslu. Tak jak jej zažívala malá holka, jak je vnímala z ustaraných tváří rodičů a z nenávistných očí dosídlenců. A ikdyž jsem toho četl o této době hodně, mnoho věcí mě přeci jen překvapilo.

   

   

   

         A koneckonců i ta Šumava je tam vlastně všudypřítomná. Jde totiž o třetí vzpomínkovou knížku autorky, z nichž první ji dějově předchází (Šumava – Roklanská hájenka ve vzpomínkách) a druhá dopodrobna rozepisuje, co zde je shrnuto na oněch jedenácti stranách a tvoří tak třetí část pomyslné trilogie (Dolní Vltavice – Vzpomínky na mládí aneb zatopené domovy). Takže bez této knížky by byly vzpomínky neúplné a až po přečtení tohoto „prostředku“ jsem pochopil co mi při čtení těch dvou dalších knih uniklo.

   

   

  Jaroslav Pulkrábek

  sudetty

   

  Rozcestník

   

  Úvod

  1. Jan Kaše: Šumavské tajemství nacistů

  2. Šumava patafyzická a Krumlov – město pod věží 

  3. Johannes Linke: Rok se valí přes hory

  4. Roman Szpuk: Klika byla vysoko

  5. Pavel Flégl: Srub na Kozím hřbetu

  6. Emil Hruška: Vraždy v pohraničí

  7. Lucie Charlotte Kopecká: Pamětnice z šumavské prodejny

  8. Karel (Borfort) Fořt: Šumavská hora viděla vraha

  9. Rosa Tahedlová : Svědectví z poválečné Šumavy

  10. Josef Kroutvor: Lesní eseje

  11. David Jan Žák: Zmizení Edwina Lindy

   

  Sdílet