Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Zákon nebude schválen, pokud se za něj v tuto chvíli razantně nepostaví česká veřejnost.

  Zákon o registru smluv je ohrožen, neboť poslanci podléhají v nevídané míře lobbingu. Hospodářský výbor jej včera odmítl, ústavně právní opět odložil a vyžádal si další stanovisko ministerstva vnitra, jehož úředníci, jak se ve sněmovně ví, bojují proti. Poslanci argumentují tím, že zákon zjevně není dobře připraven, "neboť k němu přišlo mnoho negativních stanovisek a mnoho pozměňovacích návrhů.", aniž by však předkládali konkrétní argumenty.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

  22.5.2014

  Jančura, Dvořáková a další osobnosti posílají

  otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který

  potápí zákon o zveřejňování smluv

   

   

  Rekonstrukce státu spolu s osobnostmi veřejného života zaslala otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který včera odmítl návrh zákona o registru smluv, jehož je sám předkladatelem. Jeho návrh usnesení, aby sněmovna zákon neprojednala a nechala vládou zpracovat jiný návrh, včera přijal hospodářský výbor hlasy poslanců ANO, ODS, ČSSD a KSČM.

   

  K otevřenému dopisu, který iniciovala Rekonstrukce státu, se připojili mimo jiné politoložka Vladimíra Dvořáková, šéf dozorčí rady podniku Lesy ČR ekonom Miroslav Zámečník nebo podnikatel Radim Jančura. Otevřený dopis se všemi signatáři naleznete na www.panepilnybudelip.cz, kde se mohou připojit i jednotliví občané a žádat po poslanci Pilném vysvětlení.

  „Poslanec Pilný, který potápí zákon o zveřejňování smluv na internetu, je sám jedním ze 75 poslanců, kteří zákon předložili. Teď v nebývalé míře podléhá lobbistickým tlakům. Nepředkládá konkrétní argumenty, pouze odkazuje na jakési dopisy a sdělení. V absolutním rozporu s volebním programem ANO postupuje politikářsky a kuloárově. K odmítnutí svého vlastního návrhu, který byl navíc volební prioritou jeho hnutí, by musel mít velmi závažné argumenty. Právě ty po něm v otevřeném dopise požadujeme,“ řekl Oldřich Kužílek, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a mluvčí Rekonstrukce státu pro zákon o registru smluv.

  „Lhůtu na projednání si poslanci prodloužili ze standardních 60 na 90 dní, o 30 dní ji přetáhli a nyní chtějí vše odpískat. Slovenská vláda Ivety Radičové připravila a schválila tento zákon po volbách za 3 měsíce. Jestli zákon nebude příští pátek schválen ústavně právním výborem a v červnu sněmovnou, bude jisté, že se od doby minulé sněmovny mnoho nezměnilo,“ řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.

  „Pan Pilný se s námi od března odmítá sejít kvůli vytíženosti, odmítl dokonce i návrh uspořádat před jednáním výboru kulatý stůl se zástupci státních firem, právníky a ekonomy, kde by byl prostor vše vyjasnit. Zdá se ovšem, že na setkání s odpůrci zákona si čas našel. Proto Pana Pilného i další poslance zároveň žádáme, aby zveřejnili všechny lobbistické kontakty v souvislosti s tímto zákonem. S kým se sešli a jaká stanoviska obdrželi – aby na ně mohla odborná veřejnost reagovat. Sami zveřejňujeme, s kým jsme kvůli registru smluv jednali,“ řekl Jiří Boudal, koordinátor projektu Rekonstrukce státu.

  Rekonstrukce státu se od prosince sešla ve věci zákona o registru smluv s těmito poslanci, experty a zájmovými skupinami.

  ANO: Babiš,  Kysela, Vondráček, Komárek, Berdychová, Kolovratník, Sedláček, ČSSD: Sobotka, Dienstbier, Chvojka, Pleticha, Tejc (+ Beran), Stupčuk, Birke, Špidla, KDU: Bělobrádek, Uhlík, Mihola, Junek, KSČM: Koníček, ODS: Stanjura, TOP09: Farský, Úsvit: Černoch, Adam, Senát: Štěch, Vystrčil, Michálek, Bárek, Vícha, Pelikán - ministerstvo financí, Zámečník – Lesy ČR, Kulhánek – Industrial Advisors, Procházka - EGAP, Mejstřík – Český Aeroholding, ČEZ - Beneš, Kudláček, Krnáčová – Ministerstvo vnitra, Svaz měst a obcí ČR, Spolek pro obnovu venkova, Sdružení místních samospráv

  -tz rk-

  _____________________________________________________________________________________________________

  O Rekonstrukci státu

  Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #8 Milan Straka 2014-05-28 16:15
  Nemám nyní dost času, abych si prostudoval návrh zákona, důvodovou zprávu k němu i dostupnou diskusi k němu, a tak se nemohu vyjádřit k jeho zamítání. Je však nesporné, že zákon, kterým bude zaveden registr zveřejňující všechny smlouvy nad nějakou minimální částku – řádově 100koruny až 1000 korun /v návaznosti na daňové zákony a správní řád – některé částky se nevymáhají či nepenalizují/ je nesmírně potřebný. Umožnění třídění a vyhledávání dat v něm nezbytně nutné.
  K čemu se mohu vyjádřit, je fakt, že Vimperku, stejně jako všem ostatním obcím, nic nebrání takový registr zavést a zprovoznit již nyní. Nic než nedostatek vůle a někde možná i nedostatky právního vědomí. Nic také nebrání tomu, aby ve všech smlouvách s byla uplatněna klausule, že smlouvy jsou platné až po jejich zveřejnění.
  Citovat
   
   
  #7 Milena Stárková 2014-05-27 21:22
  Pane Petře, podívejte se na odkazu portálu veřejné správy- viz
  https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/
  a zkuste si tam vyhledat konkrétní smlouvu některého města, která již smlouvy zveřejňují. Mně se to nepodařilo. Za daleko přínosnější vidím zveřejnění přímo na webu daného města-viz-
  http://www.novy-jicin.cz/cz/urad/smlouvy/
  Zda zveřejňovat vše, nebo od určité částky, je věc k diskusi. Zastávám názor, že raději od 50 tisíc a přehledně, než vše a chaoticky. Přínosem by samozřejmě bylo, aby smlouvy šly v registru třídit a vyhledávat, což nemá ani Nový Jičín.
  Citovat
   
   
  #6 Petr 2014-05-27 15:37
  Proč by měly být platby do 50.000 být zatajené?
  Zmíněné Semily ukazují pronájem Jehovistům za dvě stovky. Tak to je přeci v pořádku?
  http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/2014/05/rec-197475166.pdf
  Citovat
   
   
  #5 Milena Stárková 2014-05-27 08:01
  Pane Petře Hajný, u nás v Sušici máme Směrnici o zadávání veř. zakázek, a to od 200 tis. korun. Do této částky si zástupce zadavatele (starosta, ředitel školy, ředitel příspěvkové organizace) může vybrat dodavatele "napřímo" - podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, při tom, že se podle zákona musí chovat hospodárně. Dále např. do 20 tis. korun si starosta z fondu starosty může darovat i bez smlouvy. Domnívám se, že pokud tyto malé smlouvy, dary či příspěvky jsou zveřejněné - na webu města, v místním tisku (1x za rok v tabulce), není třeba smlouvy vkládat do registru. To bychom tam potom museli mít i faktury a pokladní doklady. Pro občana by byla tabulka přehlednější a splní to svůj účel.
  Citovat
   
   
  #4 Petr Hajný 2014-05-26 23:27
  Paní Stárková, hranice 50.000 Kč úplně zničí protikorupční princip. Běžná praxe u zakázek, jak je Vám patrně známo, je jejich rozporcování na menších části. Např. při limitu 50.000 Kč se udělají dva chody za 25.000, čímž se sítu transparentnost i rafinovaně vyhnou. Fór je tedy právě v neexistenci hranice (natož pak ve výši 50.000 Kč) . Dohledat musí jít vše. I toaletní papír pro konšelské zadnice v Horní Dolní.
  Citovat
   
   
  #3 Milena Stárková 2014-05-25 22:38
  Souhlasím s p. Markem Matouškem. Pokud na Slovensku registr již tři roky funguje a mají "vychytané mouchy", nevidím důvodu, proč to u nás nejde. Dohady panují, které smlouvy nezveřejňovat. Rozumím např. hranici 50 tisíc, zveřejňovat by se neměly smlouvy, kde hrozí porušení bankovního tajemství. Také za nesmyslné považuji zveřejňování nájemních smluv na byty či hrobová místa. Pokud zákon "spadne pod stůl", bude to ostuda.
  Citovat
   
   
  #2 Marek Matousek 2014-05-24 22:35
  Zakon o registru smluv je jednim ze zakladnich piliru akutni lecby naseho korupci a klientelismem prolezleho statu. Je v zajmu vsech aby jsme vedeli kam, komu a za jakych podminek proudi "statni" finance. Odpadne tak mnoho dohadu o udajnych obvinenich, jine veci pak naopak budou jasne a transparentni.
  Odpovedni a moderne uvazujici urednici a statni zamestnanci by navic nemeli ani cekat na schvaleni tohoto registru a meli by jit prikladem jaksi napred a zverejnovat kompletni zneni smluv vcetne dodatku uz nyni. Mnozi se vymlouvaji jak "to"nejde, jak "to" neni mozne. Na Slovensku "to" pritom bez problemu jde jiz roky.

  https://www.crz.gov.sk/

  A rok "to" umi i v českých Semilech

  http://portal.gov.cz/app/RejHledani/detail.jsp?10003_select=OBS&RejstrikId=10013&10010_select=NEQL&10001_select=OBS&10002_select=OBS&search=
  Hledat&10007_select=OBS&10005_select=DLTH&dbid=d36bywp&isg=true
  Citovat
   
   
  #1 vladimír Vácha 2014-05-24 20:04
  Je mi líto,když sleduji jako zakládající člen ANO,kam se toto hnutí dostalo.Kde je ten deklarovaný tah na branku,"Nekecám e,děláme" a podobná hesla.Kvůli tomu,jak se hnutí chovalo ke svým členům před parlamentními vobami jsem z něj odešel a teď vidím,že se chová jako všechny ostatní strany.
  Citovat