Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Občané proti větším I. zónám na Šumavě

   

  Petice, která se staví proti rozšíření prvních bezzásahových zón v Národním parku Šumava a požaduje jejich vyhlášení zákonem do 20 procent území, byla odevzdána do Senátu.

  Ve středu 18. června 2014 byla předána II. část archů s 3 327 podpisy. Celkově je pod peticí 14 252 podpisů. Archy převzal Jaromír Jermář, předseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, za přítomnosti senátora Jana Veleby. Petenti byli zastoupeni Petrem Martanem, poradcem v lesnictví; Naděždou Kavalírovou, předsedkyní Konfederace politických vězňů ČR; Josefem Kalbáčem, bývalým senátorem.

   

  martan

  Iniciátor akce P. Martan nasbíral přes tři tisíce podpisů mezi občany Vimperska a Strakonicka. Lidé zde žijící si uvědomují, že v případě uschnutí lesů v jihočeské části NP Šumava budou ohroženy jejich životně důležité zdroje vody. Jen zelené a vzrostlé lesy mají plnou schopnost akumulovat spodní a povrchové vody. Pokud uschnou lesy v pramenných oblastech řek Vltavy, Volyňky a jejich přítoků – bude to mít vliv na pokles hladin spodních vod a lze očekávat nedostatek užitkové vody v rozsáhlém území.

  Takovou budoucnost lze očekávat kolem řeky Volyňky, tj. od Vimperku až po Strakonice.

  Takovou budoucnost lze očekávat kolem řeky Blanice, tj. od Husince, přes Bavorov, Vodňany, Protivín až do Písku. Extrémní pokles hladiny spodních vod (na 1/3 dlouhodobého normálu) existoval ještě před měsícem. V jeho důsledku došlo v některých obcích k omezenému zásobovování občanů užitkovou vodou.

   

  Petenti chtějí upozornit, že zachování zelených lesů v území jihočeské části Šumavy je důležité také proto, aby se tam akumulovala voda v období sněhu a dešťů a pozvolna se uvolňovala do řeky Volyňky a Blanice tak, aby nezpůsobovala povodňové škody a zatopení měst Strakonice, Husinec, Bavorov, Vodňany a Písek.

   

   

   

   

  Petr Martan v Senátu při projednávání první části petice v květnu 2013.

   

  Za petiční výbor

  Petr Martan

  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  tel. 732 373 448

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Libor Bezděk 2014-06-19 18:04
  Pro pana Tomase,
  je pravda, že jmenované řeky nejsou v bezzásahových zónách, ale jsou na území CHKOŠ. A při dnešním trendu změnu ministrů je možno všechno. Vždyť s každým ministrem se mění ředitel parku a názory na naší Šumavu. Kéž by se konečně zavedl dlouhodobý ochranný a rozumný plán a hlavně ne megalomanský a zabírající i soukromé pozemky. Nebo ať je ministerstvo vykoupí a pak mohou se Šumavou dělat experimenty do úplného odlesnění a přeměnu Šumavy v poušť. Proboha ale ať se toto nestane. A nyní můžete nezainteresovan í "ochránci" mínusovat jako diví. Raději bych byl za názor pokud možno neanonymní.Děku ji.:zzz
  Zdravím Vás všechny Slunce v duši,
  Ing. Libor Bezděk
  Citovat
   
   
  #1 tomas 2014-06-18 10:41
  Obavy pana Martana o ovlivnění množství vody ve Volyňce a Blanici rozšířením bezzásahových zón lze jednoduše rozptýlit pohledem do mapy - ani jedna z těchto řek nesbírá své vody na území národního parku
  ;-)
  Citovat