Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  V polovině července jsem strávil s mojí rodinou týdenní dovolenou v okolí Lipenské přehrady. Bohužel, v průběhu dovolené, jsem musel jet se svým synem do nemocnice v Českém Krumlově. Když jsme vstoupili do nemocnice, byl jsem mile překvapen, jak hezkou a fungující nemocnici toto krásné město má. Přívětivé a ochotné lékařky a sestry se nás ujaly ihned, když jsme vstoupili do čekárny dětského oddělení.

   

  Během vyšetřování mého syna jsem se v ordinaci bavil se zdravotní sestrou, která, poté co zjistila, že jsme z Vimperka, mi sdělila, že právě koupila chatu na Kubově Huti, a že se těší, až se do Vimperka podívá. Byl jsem potěšen, že i lidé odjinud mají zájem o naše město. Ovšem to jsem netušil, že mě za malou chvilku tato paní dostane do úzkých. Zeptala se mě na jednoduchou otázku, na kterou jsem bohužel nedokázal odpovědět. Chtěla, zda bych jí mohl doporučit místo v našem městě, kam by se s rodinou mohla podívat. Krátce jsem se zamyslel a odpověděl, že máme ve Vimperku zámek, ovšem vzápětí jsem dodal, že zámek je zavřený a funguje v něm „jen“ malé muzeum. Řekla, že je škoda, že máme ve Vimperku zámek, který se více nevyužívá, ale i přesto, alespoň muzeum navštíví. Ptala se mě dál a dál a já jsem marně v hlavě pátral po tom, co by se turistům u nás mohlo líbit.

   

  Snažil jsem se ze všech sil, ale bohužel nic víc mě nenapadlo. Doporučil jsem ještě výbornou cukrárnu, ale tím jsem skončil. Bylo mi trapně, protože jako rodilý Vimperák bych měl znát více míst, která by lákala turisty do našeho města. V tu chvíli bych potřeboval přítele na telefonu, aby mi poradil.  Bohužel si myslím, že bychom už více turistických lákadel nevymysleli. Zdravotní sestru jsem svou odpovědí asi neuspokojil. Je třeba, aby naše město dostalo restart a začalo fungovat. Věřím, že až se mě někdo zeptá příště, dokážu jej do našeho města na nějakou zajímavost pozvat. Nakonec jsem byl rád, že veškerá vyšetření mého syna dopadla dobře a my si mohli užívat zbytek báječné dovolené.

   

   

  Chtěl bych se zeptat čtenářů vimperk.eu, co by turistům v našem městě doporučili oni. Třeba se přiučím a příště dokážu odpovědět lépe.

   

   

  Přeji všem hezký den

  Lukáš Sýs

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #17 Hana Košnarová 2014-08-14 22:06
  Souhlasím s Vámi pane Vávro, ve Vimperku opravdu za poslední roky akcí přibývá. Sama se divim, když to tu kolikrát čtu, že se místním podnikatelům nebo spolkům, ještě chce něco dělat. Protože taková sprcha co přijde vždy po, je tak ledová, že otřást se a jet dál je k udivení. Jednou hudba moc řvala, podruhé si chtěl jen někdo nahrabat kapsy, pak se tu hodně řeší podpora města k některým podnikatelům, dále když jsou dvě akce najednou, hned se srovnává a dohaduje, jak ten či onen přetahoval lidi. Já jsem osobně vždy spokojená...neh ledám mouchy a chci všem těm,co se jakkoli angažují poděkovat. Jako velmi podařenou akci letos hodnotím strašení na zámku.
  Citovat
   
   
  #16 Jan Vávra 2014-08-14 13:54
  A jsme u toho. Město Vimperk se neumí propagovat. Byl jsem na jaře v Budějcích na korunovaci nového krále pohádkového království u příležitosti (teď nevím jek se přesně jmenovalo) festivalu cestovního ruchu, kde se prezentovali obce, města či jednotlivci. Čekal bych, že se tam někdo za Vimperk vydá a ejhle. O Vimperku jsem se dozvěděl jen na jednom, možná dvou letáčcích ve stánku města Prachatic. A Vimperk má co nabídnout. Souhlasím s názorem, že by Vimperk, který má placené dvě instituce pro kulturu a to MěKS a "Íčko" mohl dělat mnohem víc pro své zviditelnění. Je to škoda. Ale nečekejte, že radnice bude něco organizovat a dělat sama od sebe. Musíme se snažit všichni a přijít se svou troškou do mlýna. Za poslední čtyři roky, alespoň co se mne týká, jsem byl překvapen, jak se některé věci pohnuli k lepšímu. Před čtyřmi lety nebylo žádné zahajování sezony, nebyla Bitva na zámku i v Cihelně bylo méně akcí o zámku nemluvím, tam nebylo vůbec nic. Tohle radní nevyřeší, tohle musí vymyslet soukromníci a chtít po městu podporu, žádat granty a hledat sponzory. Jednou to vyjde, po druhé ne, ale to je riziko podnikání. Pokud bude mít město podnikavé lidi, kterým jejich domovina není lhostejná, bude i město lépe vypadat. Tito lidé, kteří mají chuť něco dělat, se mohou sice pohádat, budou si konkurovat, ale právě v konkurenční nabídce si po kultuře lačnící občan lépe a spokojeněji vybere. To je můj názor (možná mylný, ale prověřený).
  Citovat
   
   
  #15 Petr Zeman 2014-08-13 21:27
  Pane Sýs, Vimperk je město hospod a radnice z nich mnoho podporuje. Např. Vodník a Hvězdu přímo, další nepřímo. Jiným poplatky a dalšími klacky házenými pod nohy škodí. Bylo by fajn spočítat, kolik putyk ve Vimperku je a pokud by jste chtěl vzít někoho na pozvání do Vimperka, doporučuji s ním obejít všechny vimperký hospody a v každý si dát jedno jidiný pivo. Zaručují Vám, že než všechny obejdete, budete tejden naloženej v lihu.
  Vimperská kultura jsou hospody. Radnice teď podporuje jednu partičku. Ti, kteří podporováni nejsou se oprávněně vztekají. Toto je vimperská kultura roku 2014. Pivo zajímá vimperáky, ne náký umělečtí skláři na Skalce nebo jiný "umění pro deset dvacet vimperáků.
  Citovat
   
   
  #14 Zdena 2014-08-13 20:39
  Malá ukázka porovnání aktivity-
  Chlumany pod vedením vimperské rodačky p.Ivanky Vlkové a jejich v celém regionu známé akce hojně navštěvované zrovna vimperáky
  Vimperk -kultura ve větším obsazení i finančním zajištění než-lí má starostka Chluman, pod vedením občana z Prachatic živoří. Takže to není malá hrdost či nezájem na své město ,ale nenaplněné možnosti které toto město Vimperk má.
  Citovat
   
   
  #13 bohouš 2014-08-13 20:29
  pane Vávro,díky za vámi vyčerpávající výčet vmperských zajímavostí.Kro mě bodu 2 areál Vodník velmi kontroverzně dotovaný Městem jsem nezaznamenal jedinou lokalitu na níž má město coby instituce podíl.Jedná se buď o soukromé iniciativy ,nebo zděděná historická místa.

  1. Zámek je neudržované dědictví a Mánek měl mít jinou náplň práce.
  3.Staré město plné dnem i nocí nepřizpůsobivýc h bez odporu města.
  4.restaurace jsou soukromé.
  5.jmenované okolí Pravětín,Sudsla vice i Klostrmanovi sady bývaly v daleko lepším stavu než nyní.Sudslavick á stezka je pro zcela zdavastujicí stav dokonce uzavrena.
  6.alespoň něco ,proti dřívějším létům Pod Boubínem však slabý odvar.
  7. Malé porovnání slavnosti Zlaté stezky trvají v Prachaticích za účasti tisíců lidí dva dny, ve Vimperku dvě hodiny za účasti několika desítek lidí. Nemluvim o akcích v Českém Krumlově za účasti desítek tisíc.
  Pravdu má p.Koška. Co dělá pro propagaci Vimperka a akcí v něm městem placená "kultura" ?
  Citovat
   
   
  #12 Lukáš Sýs 2014-08-13 17:57
  Ivo vůbec jsem to jako kritiku nebral, spíš naopak. Jsem rád, že jak ty, tak ostatní se zapojili věcně k mému článku. Abych se přiznal, nejde jen o turisty, ale hlavně o lidi, kteří v našem městě a okolí tráví každý den. Co se týká kultury mě osobně v našem městě chybí fungující kino, tím nemyslím to co je zde v současné době. Myslím, že digitalizaci by sneslo ;-)
  Co se týká akcí na arkádách, tak dobré, neříkám nic špatného. Jen od lidí slýchám, že se na městských akcích opakuje stále stejný program - šermíři, mažoretky atd.
  Tím nemyslím nic špatného proti těmto a jim podobným spolkům, které ve Vimperku fungují skvěle a díky jim za to. Ale myslím, že by to chtělo trochu více fantazie a snahy - nic víc, od toho jsou přeci lidé v MĚKS placeni.
  Citovat
   
   
  #11 Tomáš Koška 2014-08-13 14:34
  Dobrý den
  Děkuji za výčet míst od pana Vávry. Myslíte, že je to dostatečné pro město, které se pyšní tím, že je bránou Šumavy a městem pod Boubínem? Musím pochválit akce na Arkádách, jen škoda, že nejsou více prezentované. Udivuje mně také zoufalý stav webových stránek našeho kulturního střediska, kdy na odkazu „připravujeme“ jsou akce na červen 2014 a to už je srpen. „Novinky a události“ také červen a co je perlička, odkaz „aktuální program v PDF“ v záložce „programy“ je program na únor 2014. Myslím, že kdyby město více propagovalo to, co tu máme, že by sem jezdilo turistů více a nemusela se z důvodů malé vytíženosti zavírat Anna. Já myslím, že by toho tu pro turisty mohlo být daleko víc.
  Citovat
   
   
  #10 Ivana Vlková 2014-08-13 13:29
  Ještě jednou k mé reakci ... nebyla to v žádném případě kritika, Lukáši. Já jako rodilá Vimperačka mám Vimperk moc ráda a je pravda, že pokud bych tam pořád ještě bydlela, tak bych také spoustu věcí, které stojí za shlédnutí, jaksi "přehlížela" jako součást běžného života...
  Citovat
   
   
  #9 Lukáš Sýs 2014-08-13 12:53
  Pane Vávro, děkuji za vyčerpávající komentář k mému článku. Vše co jste vyjmenoval jsem samozřejmě již navštívil, ať už jako malý kluk nebo nyní jako otec dvou dětí. Možná právě proto jsem si na zmíněné nevzpoměl,beru tyto věci automaticky a asi mi to nepřišlo z tohoto důvodu jako lákadlo pro turisty.
  Citovat
   
   
  #8 Jan Vávra 2014-08-13 12:34
  Přátelé, myslíte to vážně? Je pravda že nejsem vimperákem, ale možná právě proto znám Vimperk a jeho okolí lépe, než domácí. Slýchávám to z různých stran, ale jen od vimperských, že ve Vimperku nic není a nic se neděje. Od cizinců nikdy, všichni moji přátelé a kamarádi, kteří mne navštívili bývají většinou nadšeni.
  1. zámek, není to jen o malém muzeu, muzeum je pěkně veliké a bohaté, kdy jste tam byli naposledy? Po zámku se normálně provází, sice jsou to jen prázdné místnosti, většinou přestavěné na bydlení v 50. letech, ale tohle návštěvník normálně také nenajde. Je zde hodně co zlepšovat, ale je zde také co vidět. O tom svědčí zvýšená návštěvnost zámku za poslední rok a kdyby Mánek nebyl odstraněn, fungoval by zámek ještě lépe.
  2. Vodník - inline dráha, sice malá, ale osvěží a turistu potěší a k tomu dole rybník, hospoda a dětské hřiště. Jen povzdech nad tím, že se tam nedá koupat, jo kdyby byl uprostřed inline dráhy bazén ... hmmmm.
  3. procházka od Anny kolem Vltavy nahoru kolem pivovaru na náměstí, zahradní ulicí a buď dál na Křížovou cestu a Vodník, nebo dolu k cukrárně a na zámek. To zabírá vždy. Krásná procházka a Vimperk se na ní pozná jako na dlani.
  4. kdo se chce dobře najíst, má mnoho možností. Nekuřácká a díky vlastnímu pivovaru stále výjimečná je právě restaurace Šumavský Pivovar. Marousek je klasika, která nikdy nezklame. Terasu mám spojenou se steaky a v poslední době zvu přátele k Italovi do Cihelny.
  5. Výlety do okolí - Sudslavický okruh. Pravětínská rokle, Cikánské Údolí, Boubín, Drslavická tvrz, Šumavous, vlakem na Kubovku, Klášterecký most a celá Šumavěnka atd. atd.
  6. kulturní vyžití - pro mladé ale ne jen pro ně především Calypso, to je jednička v okolí, ale i Hudební Hospoda XIII. je velmi zajímavá pro vyznavače spíše klubového prostředí. Na zámku se stále něco děje a dokonce i letní kino na Vodníku výběrem titulů nezklame. Nesmíme opomíjet akce v Cihelně a Zlaté Hvězdě. Do toho 3x ročně jsou větší akce a to a) zahájení sezony, b) Bitva na Winterbergu, c) Městské slavnosti
  7. a to jsem výčet všech možností kam se podívat a jít neukončil, protože kdo není líný zvednout prdel a chce se bavit, zabaví se. Ale kdo je zapšklej maloměšťák a kultura a vyžití se mu musí přinést pod nos, nejlépe dva roky před tím dobře propagovaná, protože bez megareklamy to není přece žádná kultura a na co nevisí bibordy to stojí za prd, ten nebude nikdy spokojený a nikdy nebude nic vědět, protože to ani nehledá. Turisté toho často o Vimperku vědí více než jeho vlastní obyvatelé.

  A co vy?
  Kdy jste naposledy byli na zámku?
  Už jste prošli Křížovou cestu?
  Navštívili jste někdy Sudslavický okruh?
  Prošli jste Šumavěnkou?
  A to jste vimperáci? Kdo vám dal právo urážet vlastní domov?
  Za to, že neznáte krásy svého bydliště, za to žádný politik na radnici nemůže. Za to můžete jedině VY.
  Citovat