
-
Články
- Zveřejněno 6. 10. 2014 9:18, Aktualizováno 6. 10. 2014 9:26
Jihočeši 2012: Jak naši sousedi vedou svou kampaň
Sleduji, jak vede hnutí Jihočeši 2012 negativní kampaň proti současnému vedení města, na kterém jsem se v uplynulých čtyřech letech sama podílela. Ve Vimperku jsme prožila celý svůj dosavadní život, je to město, ve kterém bydlím a podnikám, a jehož obyvatele mám ráda. Věřím v jeho budoucnost, na které se, ať už chceme nebo ne, musíme podílet všichni společně.
Proto nemohu mlčky přihlížet, jak se Jihočeši 2012 zaštiťují tím, jak jim na Vimperku a jeho okolních osadách záleží, a přitom mu ale svým současným postojem, ani tím, co jejich zástupci dělali v minulosti, nijak nepomáhají. Není třeba mnoha slov. Stačí si vystačit se základními a ověřitelnými fakty a porovnat je s tím, co si Jihočeši 2012 dali do programu.
Lubošovi Drenčenimu se nelíbí provoz automatů v hernách. Mgr. Pavel Dvořák se přitom v prosinci 2013 zdržuje hlasování o platnosti vyhlášky, která automaty zakazuje. Před konáním zastupitelstva stahuje svůj návrh, aby vyhláška o zákazu provozu automatů přestala platit. Kdyby zvítězil jeho názor, automaty jsou a budou stále ve městě. K vidění na: www.denik.cz, datum vydání zprávy 19. 12. 2013.
Mgr. Pavel Dvořák hovoří o podrazech ve volbách v roce 2010. Zapomíná přitom uvádět, že další čtyři roky byl starostou kandidát s nejvyšším počtem preferenčních hlasů. Město podle Mgr. Dvořáka funguje chaoticky, přitom sám vystupoval aktivně proti změně správy zimního stadionu, která bránila v jeho efektivnějším využití a dalším návrhům týkajícím se stejné záležitosti.
Iveta Preslová je proti rozbitým chodníkům a silnicím. Za současného vedení bylo opraveno na 20 ulic a komunikací. Všimla si toho? Navíc to byl opět Mgr. Dvořák, kdo aktivně vystupoval a hlasoval na posledním zastupitelstvu proti opravě cesty na hřbitově.
Vadí ji také arogantní chování a neschopnost domluvit se. O kom mluví? Za současného vedení města bylo prosazeno, že před každým jednáním zastupitelstva mají občané 30 minut na kladení dotazů a připomínek. Zastupitelé za Jihočechy se po celé čtyřleté období (mimo předvolebního) těchto setkání nezúčastňovali. Paní Preslová také tvrdí, že problémy, které jsou s nepřizpůsobivými občany, všechny vyřeší. Zapomíná však na zákony, které stanovují přesně vymezené možnosti. Bude těžké zavést veřejnou službu, když ji Ústavní soud zrušil. Jak přivést do města bezpečnostní agenturu, navíc placenou z rozpočtu města, když podle zákona nemůže mít žádné pravomoci? Máme tedy kandidátku, která navrhuje změny ve městě, které odporují současným právním normám ČR.
Zdeněk Kutil se zasazuje o co největší transparentnost. Právě v uplynulých letech přitom vešla v platnost směrnice, že na všechny zakázky města nad 100 tis. Kč bude vypsáno výběrové řízení a na zakázky nad 500 tis. bude zveřejňováno na internetu. Všechny smlouvy nad 50 tis. jsou také zveřejněny na internetu. Město podle něho nekomunikuje s podnikateli. Zeptejme se jednoduše, kde má sídlo jeho firma a jestli on sám může na základě toho, že jeho firma sídlí v Praze a platí tam daně, vůbec mluvit o tom, jak by měla radnice podporovat podnikatele. Jak podporuje Vimperk jeho firma? Orientuje se jeho firma na něco jiného než na to, z čeho má zisk? Mluví také o efektivnějším získávání dotací. Asi ví, o čem hovoří, sám je na to, jak všichni víme, velký odborník.
Každý, komu záleží na Vimperku a lidech v něm, pochopí, že je třeba s ostatními jednat s pochopením, respektem a slušností. Nelze se chovat tak, že budu bez konkrétních příkladů vyhlašovat, jak je všechno špatně. Na mnoha jednotlivých případech totiž začíná být vidět, co všechno se podařilo. Chce-li být někdo v opozici, ať v ní je, ať je jeho postoj zároveň konstruktivní a on sám, ať dělá víc, než jen populisticky mluví. Stále platí přísloví, „kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Věřím, že Vimperk je dobré místo k životu a bylo by ještě lepší, kdybychom všichni hráli fér. Nechápu, jak mohou Jihočeši 2012 prezentovat Vimperk jako město, které je nebezpečné, rozbité, plné černých staveb a nepřizpůsobivých občanů a zároveň tvrdit, jak jim na něm záleží. Není právě také tato prezentace důvodem klesajícího počtu turistů a městu, jeho obyvatelům a podnikatelům, vlastně škodí?
A nakonec zbývá dodat, že T. G. Masaryk nikdy neřekl: „Nelhat a nekrást.“ Heslo, které je mu připisováno, zní: „Nebát se a nekrást.“ Jihočeši 2012 a mezi nimi především Mgr. Pavel Dvořák nejsou nakonec schopni správně uvést ani citát, na který se chtějí odvolávat. Nebo je to tak, že ho překroutí – podobně jako mnoho dalších informací podle toho, jak se jim hodí?
Věra Vávrová, členka Rady města Vimperk a majitelka VAVI

© 2022 - Šumava.eu - info@sumava.eu
HOGN.de Onlinemagazin aus m Woid - official partner Šumava.eu

Komentáře
dění ve VPK moc nesleduji, ani předvolební kampaně.. ale z toho, co se mi doneslo a dočetla jsem se jsem si všimla toho.. Ano.. Jihočeši se v jednu dobu dost trefovali do tandemu Petrášek Martanová, na můj vkus až dost.. na druhou stranu.. paní Vávrová je jediná, kdo se strefuje do Jihočechů a to tak, že čím dál tím víc.. přijde mi to pod úroveň, pokud někdo prezentuje sám sebe a druhý se do něj začne opírat.. no nevím.. přijde mi, že shazuje sám sebe...
a nejedná se o přímý citát Masaryka, ale o citát A.Hajna, který popsal Masarykův politický program z roku 1906 slovy: „Nebát se, nelhat a nekrást! Dělat
s Havlíčkem politiku rozumnou a poctivou, mluvit národu vždy pravdu! Být čestným a řádným člověkem, konat svědomitě povinnosti ve svém povolání i v životě občanském.
citace: Hajn, Alois, T. G. Masaryk — vůdce české strany pokrokové, in: T. G. M. Jak jsme ho viděli, Praha 1948, s. 22.
takže asi tak...
V několika bodech odpovím na vaši „reakci“:
•Když chcete poukazovat na černé stavby, měli byste ukazovat na všechny a to včetně těch, které obhajujete. Takže na příklad i na ty, které jsou na Šumavousu. Navíc černé stavby řeší státní správa a nikoli samospráva města. Obracíte se tedy na špatnou adresu, nevíte o tom nebo tak činíte záměrně, i když víte, podle zkušenosti Mgr. Dvořáka z jeho předchozího vedení města, že to nespadá do pravomocí starosty, který nemůže do jednání úředníků státní správy zasahovat. Pokud by tak učinil, může se jednat o zneužití pravomoci veřejného činitele. Na to Mgr. Dvořák zapomněl?
•Komunikace a ulice současné vedení opravilo a v hojném počtu, jen ne zrovna ty, které jste se rozhodli vyjmenovat.
•Firmy, které pomáhají Os Stanislavy Chumanové, jsou z většiny soukromé a pouze dvě (Městské služby a Městské lesy) spadají pod město, o jakém střetu zájmů pak mluvíte? Střet zájmů je situace, v níž je člověk nebo subjekt odpovědný více než jedné osobě, instituci či organizaci a zájmy těchto organizací se rozcházejí nebo si odporují. V jeho odpovědnosti různým zájmům právě střet zájmu spočívá. Os St. Chumanové není odpovědné vůči městu, ani vůči firmám, které mu pomáhají. Navíc se jeho zájmy nerozcházejí se zájmy města, ale naopak jeho obyvatelům prospívají. Formulujte lépe, o střetu zájmu nemůže být zmínky.
•MP začala pracovat s preventisty kriminality, omládlo její složení atd. Slova o tom, že pracuje bez koncepce, bez toho, aby bylo uvedeno, jak se absence koncepce projevuje, jsou opět jen pouhé řeči.
•Stejně tak je tomu i s informací o nárůstu počtu nepřizpůsobivýc h obyvatel a úbytku jiných. Kde jsou data, která to podkládají? Podle statistik ubylo ve Vimperku 54 obyvatel. V řádech stovek nižší číslo, než uvádíte vy. S nárůstem jiných, to bude podobné.
•Mne, Šárku Janáskovou a všechny ostatní strany a zastupitele kromě té vaší, volili ti, kteří nevolili SNK a Mgr. Dvořáka. Opět, na co se vlastně ptáte? Data lze jistě dohledat, když chcete s těmi informacemi nakládat, dohledejte si je. SNK bylo vítězným hnutím, jehož lídr nedostal nejvíc preferenčních hlasů a trval na tom, že bude starostou, a tak vyčerpal svůj koaliční potenciál a nezískal potřebnou podporu zastupitelů. Čí je to chyba? Navíc nezapomínejme, že za SNK jako významné hnutí byla zvolena jako místostarostka Ing. Martanová.
•Za vedení Mgr. Dvořáka se smlouvy, veřejné zakázky a výběrová řízení nezveřejňovaly, a pokud ano, pak pouze ty, u nichž to vyžadoval zákon. Není-li tomu tak?
•K daním: daně z příjmů fyzických i právnických osob, tedy přesně ty, na které se vy i já odvoláváme, půjdou v letech 2013 - 2015 zčásti obci (u fyz. osob 30%, u právnických osob 23,58%) a zčásti kraji, do výnosů státu a do státního rozpočtu. Navíc daně z nemovitostí jdou přímo obcím. Není tedy pravda, že je to tak, jak říkáte. Opět manipulujete informacemi a vytahujete si jen to, co se vám hodí, aniž byste uváděli čísla. Navíc obviňujete druhé z neznalosti, a sami evidentně potřebnými znalostmi nedisponujete. Omluvitelné pro laiky, pro adepty na zastupitele těžko. Argument, že obce postihuje, když firmy, lidé a majetek je psán tak, jak je to v případě pana Kutila, na jiná sídla, je platný. S tím nic nenaděláte. Příslušná tabulka tady: http://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Schemata_2013_Schema-rozdeleni-rozpoctoveho-urceni-dani-RUD-v-letech-2013-az-2015.pdf
•K citátu od TGM: Když ho uvádím já špatně, proč si Mgr. Dvořák všude přespal své „Nelhat a nekrást.“ na: „Nebát se a nekrást.“
•Vybavte se daty, začněte komunikovat rozumně a přestaňte vrhat špínu kolem sebe, aby nebylo vidět, jak chudá a vlastně jen emoční vaše argumentace je. Tím, sousedé, městu opravdu pomůžete.
•Další komentář pokládám za zbytečný. Dokud totiž neukážete, jak „Dělat politiku rozumnou a poctivou, mluvit národu vždy pravdu,“ nemá cenu s vámi jednat.
Věra Vávrová
Vše na vimperk-jihoces i2012.cz
Když se tedy budete chtít nadále vyjadřovat na mamčinu adresu, nemíchejte prosím její veřejné aktivity, ze kterých nijak neprofituje, s těmi soukromými a firemními, nebudete se pak dopouštět takových chyb, jakou jste ve svém komentáři udělal.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.