Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
 • Články  Možné koalice na radnici

   

         Jan Ziny Vávra

   

  Je po volbách, známe zastupitele. Pro někoho je to vítězství pro někoho zklamání. Teď zbývá jen čekat, jak dopadnou vyjednávání a jak se rozloží síly. V sedmnáctičlenném zastupitelstvu jsou zástupci osmi uskupení, JIH 12, SNK ED, VPM, ODS, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Nikdo nemá výraznou převahu a tak se bude zřejmě hodně licitovat o složení vládnoucí koalice. Kdo zná politické podhoubí ve Vimperku, může předpokládat tyto čtyři nejpravděpodobnější koalice. Nejde tolik o uskupení a jejich program, jako spíše o osobní řevnivost, sympatie a antipatie jednotlivých členů zastupitelstva.

   

  1. 1)JIH 12, SNK ED, VPM, ODS = 10 hlasůzastupitelstvu 

  Čtyřlístek snů zkušených matadorů, kteří, pokud by zanechali osobních třenic, by dokázali město výrazně posunout vpřed. Jejich program se v mnohém podobá. Díky, někdy až nevybíravému předvolebnímu napadání současné radnice Jihočechy, bych se divil jejich spojení se SNK ED, VPM a ODS, což by zajistilo 10 hlasů a tím pohodlnou většinu ze 17 členného zastupitelstva.

  Pravděpodobnost -  50%   /    Typ na starostu – Martanová

   

  1. 2)SNK ED, VPM, ODS, KDU-ČSL = 10 hlasů

  V tomto složení se jedná jen o kosmetickou úpravu současné radnice. Pokud dosáhnou naplnění předvolebních slibů a dál budou pokračovat v některých slibných projektech, oprostí se minulých chyb a vezmou si z nich ponaučení, tak i zde bude záruka, že Vimperk nezůstane stát.

  Pravděpodobnost -  80%   /   Typ na starostu – Martanová

   

  1. 3)JIH 12, ANO, ČSSD, KDU-ČSL = 9 hlasů

  Předpokládejme, že se JIH se SNK, VPM a ODS nesrovná a bude chtít vládnout bez nich. Tato varianta by získala jen těsnou většinu. Pro nezkušenost zástupců ANO a dravost Jihočechů by radnici Jihočeši ovládli a dostávali by se v budoucnu do ostrého rozporu s ČSSD. Tato koalice nemusí vydržet celé volební období a nejsem přesvědčen, že se porovnají pánové Kutil a Koška, mezi kterými je konkurenční boj a v minulosti šli do sebe hodně tvrdě. I když při společném zájmu, …kdo ví? Bude hodně záležet na Dvořákovi, aby vhodnou diplomacií udržel tyto dva kohouty v tahu společné káry. Pak se možná i Vimperk může sunout ku předu.

  Pravděpodobnost – 60%  /  Typ na starostu – Dvořák

   

  1. 4)ANO, ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM = 9 hlasů

  Nejméně pravděpodobnou koalicí je spojení menších hráčů. Není nemožnou, pokud se ODS s ČSSD dohodnou na prioritách a KDU-ČSL se přizpůsobí, bude ANO snadné ovládnout. Rušivý element nastane, pokud zástupci ANO neudrží své ego.

  Pravděpodobnost – 30%  /  Typ na starostu – Hlava

   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #17 milan straka 2014-10-19 13:10
  Každý logicky uvažující člověk i jen mírně vidící pod vimperskou pokličku ví, že dlouhé ruce /nebo prsty/, které ve Vimperku skutečně působí, nejsou z Prahy, jejich hlavy jsou mnohem blíž či dokonce přímo z Vimperku. I v případu, který měl ne velký ale přitom podstatný vliv na výsledné složení nových zastupitelů, dlouhé ruce naoko šli přes Prahu, ale byly jihočeské.
  Co se mne „pražáka“ týče, ve Vimperku nepůsobím svými prsty, ale myšlenkami a jsem rád, že si to uvědomuje čím dál tím víc lidí.
  Jinak v obecné rovině ve většině souhlasím s paní Duspivovou, že
  „Vimperk potřebuje lidi, pro které není funkce na radnici přilepšením k důchodu nebo vrcholem kariéry k uspokojení ješitnosti, ale takové, kteří vidí kousek dál za hranice našeho hlubokého údolí a mají dost energie, přehled, kontakty a zájem spolupracovat a hledat společně řešení problémů,ne se hádat.“ Jak znám její názory, při konkrétním uplatňování a navrhování jednotlivých jmen, se už asi neshodneme.
  Citovat
   
   
  #16 Eva Duspivova 2014-10-17 23:19
  Myslím, že Vimperk potřebuje lidi, pro které není funkce na radnici přilepšením k důchodu nebo vrcholem kariéry k uspokojení ješitnosti, ale takové, kteří vidí kousek dál za hranice našeho hlubokého údolí a mají dost energie, přehled, kontakty a zájem spolupracovat a hledat společně řešení problémů,ne se hádat. V jiných městech to dokážou nebo dokázali.Proč ne tady, proč se tady řeší, kde kdo pracuje, když spousta mladých po studiu tu prostě práci nemá šanci najít, ne odpovídající jejich kvalifikaci.Že vydělá jinde a investuje tady, to je špatné?
  Opravdu? Opravdoví "Janouškové" do voleb nejdou...
  Citovat
   
   
  #15 bohouš 2014-10-17 19:30
  A co takhle:
  SNK ED /3/, VPM /2/,ANO /2/KDU /2/,
  CSSD /2/ to je celkem 11

  mimo Jihočeši /3/ ODS /2/ KSČ /1/
  celkem 6
  absolutně většinové řešení podle přání voličů Vimperka
  bohouš
  Citovat
   
   
  #14 Jan Vávra 2014-10-17 09:58
  Ctu tady ty hrozné zprávy,
  že ve Vimperku na radnici
  dlouhé ruce kmotrů z Prahy
  pleskaj ženské po zadnici.

  Je to tak, pražáků je tu dost,
  třeba Paštika, Hojdar i Straka,
  snad ukončila se jejich minulost
  a ta ruka z Prahy už je krátka.

  Svoje ženy na radnici
  si poplácáme nejlíp sami
  popleskáme po zadnici
  své milenky, ženy, mámy.
  Citovat
   
   
  #13 Zdenek 2014-10-16 08:47
  Franto, Petře, Stanislave a další ostatní.
  Ve Vimperku se přece nic neututlá, takže různé rady které dostávali starosta se svým zástupcem v restauračním zařízení celkem pravidelně v pátek, jsou jakoby okopírovány z Prahy. P. Janoušek a jemu podobní také pouze radili možná i schvalovali rozhodnutí představitelů Města. To jsou ty nitky za které tahá někdo mimo výkonnou radnici,a je jedno jestli je to v Praze či ve Vimperku. Princip je úplně stejný, jen obsazení je jiné. V Praze byli přerušeny autohavarii p.Janouška čím budou přerušeny ve Vimperku? Přání mám aby to bylo prozřením kompetentních zastupitelů nás občanů a jejich svědomím. Zákulisních dohod a plánů bylo už dost.
  Citovat
   
   
  #12 Petr 2014-10-15 19:09
  Stanislave,p.Ja noušek řídil Prahu ze zákulisí dlouhou rukou ,to je právě věc na kterou upozorňují lidé, aby se neděla,pochopit elně v menším ve Vimperku.Ale žádný hrušky a jablka,princip ovládání města je úplně stejný. Souhlasím s Frantou. Petr
  Citovat
   
   
  #11 Jan Vávra 2014-10-15 14:19
  Cituji Tom Bene:
  Varianta dva pane Vávra má dohromady 9 hlasů a ne 10.


  Ano, je tomu tak. Děkuji.
  Citovat
   
   
  #10 Stanislav 2014-10-15 11:09
  Nemíchejte hrušky s jabkama. Nejde míchat dohormady pražskej Janoušek a všichni členové ODS. Odlišujme. Paní Duspovová má pravdu. Pan Bene ale taky.
  Citovat
   
   
  #9 franta 2014-10-15 09:01
  P.Duspivová, za nitky se tahá způsobem tak ,že se přidělují různé výhodné akce,pronájmy a podobně, někomu kdo z toho profituje. Např tržbou ve svém zařízení nebo výhodným pronájmem který zaplatí prostřednictvím Měks občané města Vimperk. Jen se divím ,že to na rozdíl od jiných nevidíte.K tomu nemusím osobně sedět na radnici stačí ji dobře pomocí prostředníků ovládat. Až se odstraní podobné vazby ,bude ve Vimperku méně korupce než nyní a více podnikatelů kteří budou prosperovat . Franta
  Citovat
   
   
  #8 Eva Duspivova 2014-10-14 20:57
  Tady se člověk dozví věci. :lol: Každopádně bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude dávat vládnoucí koalice dohromady a hlavně, jak bude fungovat. Kéž by to bylo ve prospěch města a jeho obyvatel. Vimperk by neměl být noclehárnou odkud se jezdí za prací, za nákupy a za lékaři, mimo jiné.
  Citovat