iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Úplňková noc

  Úplňková noc

       Stojím na nádraží Horažďovice – Předměstí. Čekám na zpožděný rychlík. V dáli nad rybníkem Velký Babín krouží tři labutě. Dvě přistávají na vodě, jedna startuje. Mohutnými křídly se dotýká hladiny, její odraz dole se odpichuje křídel svého dvojníka nahoře. Jako by společně sešívali hladinu. Na hrázi už zrezavěly duby. Jiné stromy už skoro opadaly. Pole vysušuje podzimní slunce.

    miniatura5 11 

   

  ***

   

       Jdu s Ríšou Kotáskem Na Korej. Vzpomínáme na zemřelého Frantu Řehoře.

       „Proč tu nesvítí za Frantu svíčka?“ ptá se Ríša, ale nikdo mu neodpovídá. Všichni se baví, jako by se nic nestalo. Ano, tak je třeba žít, ze dne na den, ja-ko by se nic ne-sta-lo.

       Tu mi volá psychicky nemocný kamarád. Pláče. Prý je mu hrozně zle a asi umírá. Dopíjím rychle kávu a pospíchám za ním.

       Sedám si k němu na postel. V malinkém stísněném pokojíku má jen dvě bible a stoleček s rádiem. Na stěně za ním visí obraz s cestou, po její pravé straně se propadá strž. Také tam vládne podzim, koruna jediného stromu je zbarvená jako duby na hrázi Velkého Babína. Před námi je opřené zrcadlo, v něm kamarádova vyzáblá postava.

       Je tu hrozné horko. Nedá se dýchat. Ihned mi naskakuje na čele pot. Kamarád je neklidný, co chvíli si lehá na záda, svíjí se, vzdychá, pláče, o překot mluví o různých lidech, o jejichž spásu se strachuje, drmolí modlitby, málokterou větu dokončí. Volá o pomoc pro celý svět, protože konec je blízko. Hledá v Jeremiášovi zmínky o dinosaurech, pak mě prosí, abych mu předčítal z Matouše text o konci světa. Zapomněl si totiž v ústavu brýle. Ale moje četba ho neuklidní. Vykřikuje, v záklonu zavírá oči, jeho nos vystupující z propadlých tváří trčí ke stropu. Jako by ho někdo natahoval na skřipec. Pak se směje, to když změním barvu hlasu, znovu se dává po pláče, ukrývá tvář ve dlaních. Čím je překotnější, tím já jsem pomalejší, cítím, jak mi povolují svaly, jak se propadám do apatie, do stínu nehybnosti. Připadám si jak bezdomovec, kterého jsem viděl v Praze Na Knížecí. Seděl na zastávce u svého batohu. Chvílemi spal, pak otevřel oči a bohorovně se usmíval. U nohou měl petláhev levného vína. Seděl, usmíval se, celý svět kolem něj odněkud někam mířil, jen on jediný nikam neodjížděl.

       „Pst,“ naklání ke mně hlavu kamarád, když se s ním loučím. „Neříkej, že tu mám rádio.“ „A proč?“ Šeptám jako on. „Protože by mi ho rozbili.“ „Kdo?“ „Děti.“ „Proč by ti ho rozbíjely?“ „Pro-to-že to jsou dě-ti,“ slabikuje mi kamarád do ucha.

   

  ***

   

   

  Vycházím ven. Nad Vimperkem září úplněk. Modlím se za kamaráda. Byl bych rád, kdyby nalezl trochu pokoje v srdci. Ale kdo ví, zda tenhle úplněk nejitří ještě více jeho fantazii a obavy. V duchu se procházím s Frantou Řehořem u Pramenů Vltavy. Franta mi ukazuje suché stromy, obdivuje ty, co přežily, vzpomíná na roky, které trávil na Kvildě. Takové roky zkušeností, zážitků, moudrosti. A všechno najednou vsakuje do nicoty. Jen ten měsíc tu zůstává. Putuje nad našimi osudy, nad bloudící myslí každého z nás.

   

  Text: Roman Szpuk

  Foto: Pohled z Churáňova k Věnci. Roman Szpuk 

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

  25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Cestou z Najmanky na Radost

  32. Žluna

  33. Rehabilitace

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána

  38. Hvězdy a psík

  39. Malá ťapkající holčička

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr 

  42. Pouť na Luzný

  43. Jaké má oči? 

  44. Nejmanka u Hrbu 

  45. První sníh 

  Sdílet