iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Loučení s Friederike

  Loučení s Friederike

   

   

     zaveje 1  Včerejší orkán Friederike ulehl a zůstaly po něm záplavy sněhu a ohromné závěje. Stoupám ve tmě na Boubín. Snáší se na mě klidná chumelenice. Svítím si mobilem. Není to silné světlo, ale odráží se na hlubokém sněhu, do kterého se propadám a propadám, krok co krok.

       Dávám si mobil pod bradu, tak,aby mi svítil podél tváře vzhůru. Ze tmy se noří sněhové vločky. Dopadají mi na tvář, občas i do očí, protože jsem si musel sundat zamlžené brýle. Tu a tam se z nich zablýskne, jak se světlo odrazí od plošky krystalu. Vločky jsou vynášenými kartami, co karta, to trumf. Připomínají svítící oči nočních zvířat. Blíží se ke mně, neublíží mi, jen zachrastí na mé bundě, rozplynou se mi na rtech.

       Těžko se stoupá, stále tíž, sníh je hlubší a hlubší. A opět se zvedá vítr. Ne už tak divoký, stačí však na to, aby z větví stromů shazoval bílé duchny a co chvíli mě zaklel do sněžné mlhy.

       Na vrcholovém hřebeni mi kráčejí vstříc závěje. „Pojď se utkat, bídný člověče!“

        Jejich hlas však cítím jen v sobě, protože jsou kupolemi těch nejmlčenlivějších bunkrů. Vířící sníh přebíhá po oblinách sněhu jako prsty, jimiž si vojín poklepává před bojem na přílbu. Závěje jsou tak vysoké, že mi stojí v cestě ve výši očí. Jsou to ztuhlé vlny příboje. Dvě neprojdu. Musím je obejít lesem. Další překonávám tak, že našlapuju přímo nad zavátým zábradlím, takže se na ně propadám jak na kladinu. Musím balancovat, a když se opravdu propadnu, hrabu se ze sněhové záplavy se zoufalstvím chromého brouka. Vše by vyřešily sněžnice, ty však nemám a nenašel jsem doma ani návleky, takže mám nohavice plné sněhu, který mi taje na holých lýtkách.

   

       ***

   

  zavej 2     Stoupal jsem tak pomalu, že mi z Kubovky ujely všechny spoje. A tak sestupuju po severním svahu a mířím do Vimperka pěšky. Po dvou a půl hodinách namáhavé chůze překonávám poslední závěje v úvozové cestě ke Sklářům. Zapisuju si haiku:

   

  Skláře –

  krupky se zachycují

  v srsti klisničky.

   

       Skláře jsou nevlídná ves. Nikdy jimi neprocházím s klidným pocitem. U první chalupy vlevo jsem kdysi šel s dětmi. Před plotem rostlo pár lesních jahod a Dominik se shýbl, aby si je utrhl. Opodál stál starý muž v rozhovoru s jiným. „To jsou vaše jahody?“ pustil se hned do nás.

        Přecházím okolo bývalého nevěstince, jehož bílé stěny mi stále evokují zoufalé postavení žen, které doufají, že si prodejnou láskou s obtloustlými boháči přilepší. U blízké kaple kdosi vykácel krásné javory, v jejichž žhavém říjnovém listí jsem se kdysi vyhříval na paprscích podzimního slunce.

       Na vratech poslední luxusní vily vlevo stojí na dveřích: „Tady není informační středisko! Neobtěžujte nás!“ A o něco níže: Pozor, stále nasraný pes!
       Děkuju za upozornění, blbečku, šeptám si v duchu. Alespoň vím, s kým mám tu čest. Dva ohromní hafani temně štěkají a nenechávají mě na pochybách, kdo je jejich pánem.

       Oblaka se protrhala. Sestupuju do Vimperka a sotva pletu nohama. Ale nestěžuju si. Za audienci u gigantů se platí.

   

   

   

  Text a foto Roman Szpuk 

   

   


   

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

   

  1. Dostaveníčko s Frederikem

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Cestou z Najmanky na Radost

  32.Žluna

  33. Rehabilitace

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána

  38. Hvězdy a psík

  39. Malá ťapkající holčička

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr 

  42. Pouť na Luzný

  43. Jaké má oči? 

  44. Nejmanka u Hrbu 

  45. První sníh 

  46. Úplňková noc

  47. Jepice

  48. Herwart a Empedokles

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta

  52. Flöhturm

  53. Blízkosti opuštěných

  Sdílet