iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Něžné objetí

  Něžné objetí

   

       Čtu vzpomínky manželky posledního hajného z Březníku. Na jednom místě popisuje paní Vrabcová, jak nosí k hranici poštu pro ty, kteří emigrovali a nechali v Čechách své příbuzné. A pak zvolna vstupuju do jejího prožitku, který tak dobře znám z Boubína, prožitku o to dojemnějšímu, že šlo o její poslední cestu k hranici.

       Paní hajná poprvé hledí k Alpám a snaží se vyjádřit, co vidí. Ale není to excelentní popis vzdálených rozervaných horských štítů a ledovců, žádný příval metafor a skvělých přirovnání, naopak, o samotných vrcholcích se tam nemluví. Řeč je o krystalech vznášejících se v povětří a o barvách. To, co paní hajná popisuje, je paradoxně takřka na dosah. A je to ryzí poezie, tajemství, které základní motiv dalekého obzoru omotává průsvitnou rouškou barev a třpytu. A pak následuje objetí s jejím průvodcem, tiché a něžné, neboť existuje krása, kterou v úplnosti můžeme prožít jen s tím, jehož srdce je nám náhle tak blízko, blíž, než cokoliv z toho, co nás z přírody tak dojalo.

   

   

  ***

   

       „Pod sportovní bundou přímo na srdci jsem nesla balíček se čtyřmi dopisy. Byly to právě dopisy od vzpomínajících rodičů a v nich byla slova, která dokázala pohladit na duši a povzbudit. Nahrazovala skutečná objetí, políbení a vřelé pohledy. Hřály mě a já netrpělivě spěchala úzkou vyšlapanou cestičkou. V tom slyším kroky našeho poštovního doručovatele oblečeného do zelené kamizoly lesáka. Spěchal mi naproti, přestože čekal svého kolegu, mého manžela. Volal na mne ze vzdálenosti asi pěti kroků ztišeným hlasem: Dobrý den! Už jste viděla tady odtud někdy Alpy?

       Bohoušek (manžel) již ano, já ne. Je to prý nádhera, která je k vidění jen málokdy. Při jasném počasí červánky zažehnou všechny krystaly, ve kterých je ta krása zakletá. Tak tomu bylo i dnes. Běželi jsme ještě pár kroků a na malé plošince se naše kroky zastavily. Kam oko dohlédlo, viděli jsme široširé lesy, ani jednu střechu, ani paseky, jen a jen tmavou zeleň lesů. Po celé šíři horizontu se rozkládal pruh růžovofialových křišťálových krystalů diamantů a nad ním zažloutlý proužek jako slabý plamínek a nad tím vším už jen nádherná modrá obloha. Takový nedozírný kus přírody, složený jen z těch čtyř barev!

       Uprostřed té krásy jsme byli jen my dva. Stáli jsme tiše, neschopni najít slova, která by tuto krásu dokázala vystihnout. Naprosto okouzleny touto nádherou se náhle naše pohledy střetly a s pocitem spřízněných duší milujících přírodu jsme našli jediný způsob, jak prožít tento božský zážitek: Něžné objetí a jediné něžné políbení, jaké dáváme nově narozenému děťátku.“ (Emilie Vrabcová – Z mého života na Březníku) 

   

  nezne objeti

   

   

  Text a foto: Roman Szpuk 

   


   

   

  MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

   

  1. Loučení s Friederike

  2. Krátká zastavení  

  3. Oheň tání 

  4. Nesouvislý dialog 

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Cestou z Najmanky na Radost

  32.Žluna

  33. Rehabilitace

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána

  38. Hvězdy a psík

  39. Malá ťapkající holčička

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr 

  42. Pouť na Luzný

  43. Jaké má oči? 

  44. Nejmanka u Hrbu 

  45. První sníh 

  46. Úplňková noc

  47. Jepice

  48. Herwart a Empedokles

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta

  52. Flöhturm

  53. Blízkosti opuštěných

   

   

  Sdílet