Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Únorová výzva


  Jihočeši 2012: Vyzýváme hejtmana, aby ukončil komunistickou frašku

   

  Zastupitelské kluby Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN v úterý představily tzv. Únorovou výzvu, v níž u příležitosti nadcházejícího výročí komunistického puče 25. února 1948 opětovně žádají jihočeskou ČSSD pod vedením hejtmana Jiřího Zimoly, aby ukončila koaliční spolupráci s KSČM.

   

   

   „Tato koalice nevznikla z vůle voličů, jak se představitelé ČSSD a KSČM neustále snaží přesvědčovat veřejnost, ale z vůle politiků. A jako politik Jiří Zimola selhal, pokud nevyužil všechny možnosti k sestavení koalice, jež mu voliči dali, než sáhnul po spolupráci s totalitní stranou hájící zločinnou ideologii. A dokonce při tom vlastně šel proti vůli voličů, neboť strany s propracovaným programem a jasným protikorupčním postojem volilo rozhodně více občanů než KSČM," řekl předseda hnutí Jihočeši 2012 a zastupitel kraje Pavel Hroch.

   

  „Základem současné koalice totiž není proklamovaná programová blízkost, neboť ani jedna ze stran pořádný program neměla a nemá, ale především snaha hejtmana Jiřího Zimoly zakrýt s pomocí komunistů problémy, jež v minulém volebním období nadělal. Připomeňme třeba jen pochybné 110 milionové příspěvky od ČEZu, jež dodnes věrohodně nevysvětlil, podezřelé veřejné zakázky, otřesné rozdělování evropských dotací z ROP Jihozápad, nebo více než miliardové zadlužení kraje, které ‚prasklo' až po volbách, před nimiž se chlubil, že Jihočeský kraj je zadlužený minimálně," dodal předseda zastupitelského klubu Jihočeši 2012 Luboš Průša.

   

  „Aktuální případ radního Václava Kučery alias Jana Zemana zviditelnil fakt, že KSČM opravdu není standardní politickou stranou, a pravidlo, že s komunisty se nemluví, by mělo rozhodně platit i nadále. Jací další kostlivci nás ještě v podání této koalice čekají? Jak dlouho bude krajská rada problematickou účastí komunistů paralyzována? Žádáme Jiřího Zimolu, ať začne více myslet na jižní Čechy než na sebe a přestane dělat svému kraji touto koalicí ostudu," doplnil předseda zastupitelského klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř.

   

  Zopakoval rovněž, že v duchu nedemokratických tradic jedné poloviny současné koalice je znát zřetelná snaha marginalizovat vliv opozice a zabránit jí v jakékoliv kontrole činnosti koalice tím, že ČSSD a KSČM absolutně ovládly všechny orgány kraje i jeho společností, když ani ve výborech zastupitelstva nerespektují nepsanou tradici poměrného zastoupení, obvyklou v parlamentu a jiných zastupitelských orgánech. Současná koalice také snížila četnost zasedání krajského zastupitelstva, aby se vyhnula veřejné kritice ze strany opozice.

   

  „Jiří Zimola si to možná neuvědomuje, ale svým nerozvážným nabídnutím spolupráce komunistům, jež mu mají pomoci zakrýt jeho krátkodobé problémy na úrovni kraje, zakládá na dlouhodobé problémy na úrovni celé republiky. Stává se tak totiž jedním z těch, kteří otevírají komunistům dveře ke vstupu do vlády. Ostražitost vůči KSČM, straně plné lidí, kteří do ní vstupovali v době normalizace, souhlasili se vstupem ‚spojeneckých vojsk' a často pracovali v tajných a ozbrojených složkách státu, opravdu není laciným strašením. Kdykoliv komunisté získali moc demokratickým způsobem, začali rozšiřovat svůj vliv jejím nedemokratickým zneužíváním. Současná KSČM se od staré KSČ liší jen tím jedním písmenem," připomněl poslanec a krajský zastupitel za TOP 09 Zdeněk Bezecný.

   

  „Ambice Jiří Zimoly prosadit se v celostátní politice jsou veřejně známé. Jako historik se však obávám, aby nakonec nebyl připomínán jen jako ten, kdo v jižních Čechách umožnil komunistům návrat k moci," dodal ještě Bezecný. Předseda krajské organizace STAN Jaroslav Houba zdůraznil, že v případě odmítání komunistů v krajské koalici nejde jen o morální či ideologický postoj, ale právě také o nárůst jejich reálného vlivu: „Kromě rady kraje získali komunisté na padesát dalších placených funkcí. Nejenže posilují vliv KSČM, ale také samozřejmě slouží jako trafiky a jejich kombinace může poskytovat velmi slušné živobytí, jak dokládá příklad klanu Braných. Odmítáme spolupráci s komunisty nejen z principu, ale také proto, že nás padesát komunistů nasazených do veřejné správy nenechává klidnými. To zdůrazňuji pro občany, kterým se může zdát, že vlastně o nic nejde."

   

  Zastupitelské kluby Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN také vyjadřují vřelou podporu iniciativě Komunisté nepatří ke kormidlu. „Ceníme si nasazení a snahy mladých lidí, kteří stejně jako my cítí, že připustit komunisty k vládě je nemorální a nezodpovědné. Obzvláště je-li to z čistě pragmatických důvodů. Odmítáme též znovu tvrzení, že iniciativu ‚kdosi' řídí z pozadí. Je to strašlivě urážlivé vůči všem lidem, kteří svobodně projevují svůj názor. A pokud je Jiřím Zimolou vyvozováno jakési spiknutí z faktu, že jeden z mluvčích iniciativy Šimon Heller je členem KDU-ČSL, tak chci upozornit, že pan Heller ve volbách kandidoval ze symbolického posledního 55. místa, je voleným členem Akademického senátu Jihočeské univerzity a s akademickým, tedy studentským světem, je spjatý mnohem více než s politickým. Souvislosti, které Jiří Zimola vidí, jsou nesmyslné," řekl zastupitel za KDU-ČSL Jan Zasadil.

   

  Postoj krajských představitelů ke studentským protestům označil předseda Jihočechů 2012 Pavel Hroch za arogantní, ale bohužel příznačný: „Ukazuje na myšlenkové pochody sbližujících se soudruhů. V jejich světě asi není pro svobodný názor místo. Občané jsou arogantně odkazováni do mezí, v nichž mají držet ústa a krok a nerušit ‚klid na práci'. Komunisté mají plná ústa demokracie, když jde o jejich zájmy, ale jakmile se svobodně projeví někdo jiný, dostávají vztek a strach."

   

   

   

  Prohlášení zastupitelských klubů Jihočeši 2012, KDU-ČSL a TOP 09/STAN

   

   

   

  Dne 25. února si připomínáme nechvalně proslulé výročí, kdy se v roce 1948 odehrál komunistický puč, který na dlouhá desetiletí zastavil demokratický vývoj v naší zemi, při vědomí odpovědnosti za rozvoj Jihočeského kraje,

   

   

  vyzýváme ČSSD v Jihočeském kraji, aby ukončila koaliční spolupráci s KSČM, která je přímou nástupnickou organizací KSČ. Tato koalice již prokázala nedemokratický postup tím, že neumožnila opozičním stranám zastoupení ve všech volených orgánech zastupitelstva kraje.

   

   

  Zdůrazňujeme, že respektujeme vůli voličů a nezpochybňujeme výsledek krajských voleb. Vůlí většiny voličů však nebylo vytvoření současné koalice, neboť výraznou většinu hlasů získaly demokratické strany, což vítězi voleb umožňuje vytvořit jihočeskou vládu a správu věcí veřejných bez zástupců komunistické strany.

   

   

  Znovu nabízíme podanou ruku k vytvoření nekomunistické demokratické koalice, která by vedla Jihočeský kraj v tomto volebním období.

   

   

  V Českých Budějovicích dne 20. února 2013.

   

   

  Jihočeši 2012

  KDU-ČSL

  TOP09/STAN
   

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Kerim 2013-02-24 07:15
  Přeloženo : chceme moc, chceme vládnout. " znovu nabízíme ruku.....která by vedla.." Koryta, koryta, koryta. To jo to , oč tu běží :-(
  Citovat
   
   
  #1 Petr 2013-02-23 06:37
  vážení.Zajímalo by mne proč vám vadí koalice čssd a ksčm a proč vám nevadí vládní koalice ods , top 09 , a supr strana lidem.Každý soudný člověk musí uznat za jakých podivných událostí ta poslední koalice vznikla.Zatím práce této podivné koalice nahrává a bude nahráva té druhé.Je třeba se na toto dívat okem čistým a né mozkem zateměným nenávistí k ostatním kteří mají tak zcestné myšlenky.
  Citovat