Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Máme z ostudy kabát


  NÁZOR JAROMÍRA BLÁHY: Více než 70 ředitelů národních parků, ředitelů vědeckých a dalších odborných institucí z celé Evropy píše ministru Chalupovi, aby nepodkopával ochranu vzácné divoké přírody na Šumavě. V otevřeném dopisu zaslaném současně ministru zahraničí a poslancům varují významné osobnosti ministra, aby návrhy nových předpisů nezpůsobil zničení vzácné šumavské přírody.

  Ministr Chalupa právě předložil do vlády zákon o NP Šumava, který pouští do národního parku developery, umožňuje zástavbu dosud chráněné krajiny a zmenšuje oblasti vyčleněné pro nerušený přírodní vývoj. Podobný devastující zákon předložený Plzeňským krajem již projednává poslanecká sněmovna.

  Respektovaní odborníci vyjadřují velké znepokojení nad návrhy zrušit dosud platná pravidla a dovolit ničivé zásahy v dosud přísně chráněných částech NP. Jedná se o nejostřeji formulovaný zahraniční dopis z celé řady kritických reakcí, kterou si ministerstvo, potažmo ČR svými kroky na Šumavě vysloužilo.

  Ředitelé se obávají, že „bude umožněno masivní kácení, zdůvodněné napadením stromů lýkožroutem smrkovým, a také snížení podílu bezzásahových zón a zvýšení možností výstavby v přilehlých lokalitách." Varují rovněž před tím, že takový postup by ukázal, že ani nejznámější národní parky nejsou dostatečně chráněny.

   

  Experti považují za nutné zabránit zejména těmto ničivým krokům:

  nové devastující výstavbě, jako jsou sjezdovky a hotely,
  snížení rozlohy nejpřísněji chráněné I. zóny pod nynějších 26%,
  snížení kategorie II. mezinárodní klasifikace chráněných území (národní parky) na kategorii IV (území s chráněnými biotopy),
  zrušení dnes platného plánu na rozšíření jádrových zón na 50% rozlohy parku do roku 2030.

   

  Ředitelé zdůrazňují, že kroky ministerstva na Šumavě jdou systematicky proti proudu světové ochrany přírody. "Výhody uváděné na podporu těchto činností zjevně nejsou podloženy žádnými vědeckými stanovisky, a jak víme, proti zmíněným činnostem jako takovým se postavila řada ochranářských institucí v České republice i v zahraničí, " uvádí se v dopisu.


  Experti zdůrazňují, že Šumava je součástí Divokého srdce Evropy, největšího přírodního území ve střední Evropě s velkým potenciálem jak pro chráněné ekosystémy, tak pro turisty. „Tato oblast mezi vědci i návštěvníky získala věhlas díky nedotčené přírodě i kráse neporušené krajiny. Je vnímána jako symbol péče, s níž Česká republika přistupuje ke svému přírodnímu dědictví," píše se v dopisu.


  Máme z ostudy kabát. Dopis více než sedmdesáti ředitelů národních parků a nejvýznamnějších odborných institucí ukazuje, že na naše jednání o Šumavě hledí celá Evropa s velkými obavami. Je neuvěřitelné, že ministr Chalupa tento již loni zaslaný apel ignoroval. V návrhu zákona, který právě předložil vládě, nezměnil z klíčových bodů ani jeden. Kdyby poslanci jeho návrh schválili, NP Šumava přestane ve skutečnosti existovat, zbude z něj jen název. Nyní mohou ještě zachránit Šumavu poslanci.

   

   

  Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Ing. Libor Bezděk 2013-04-03 16:23
  Sice plně souhlasím s panem Stanislavem a již po několika předešlých mých komentářích k rozloze parku znělo, že na tomto území žije i jeden živočišný druh podle pana Bláhy zbytečný a nechráněný- Homo Sapiens nebo-li člověk. Proto navrhuji v duchu "ochránců" tento druh vymýtit pomocí otrávených návnad, nebo pastí, odkud by tento druh živý nevylezl. Pak by bylo "ochráncům přírody" dostatečně vyhověno.
  Zdravím Vás všechny Slunce v duši Ing. Bezděk Libor
  Citovat
   
   
  #1 Stanislav 2013-04-03 11:14
  Podle mě je důležitější,co si myslí a chtějí lidé,co v parku žijí. Ředitelé žijí ve městech a do parků se jen jezdí dívat.
  Chalupovi fandím!
  Citovat