Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Třetina ploch bez zásahu je v souladu se zákonem


  NÁZOR JAROMÍRA BLÁHY: Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí a potvrdil tak rozhodnutí ministra životního prostředí Martina Bursíka z roku 2008 o ponechání téměř třetiny území národního parku divoké přírodě, kde se netěží ani kůrovcem napadené stromy.


  Nynější ministr Tomáš Chalupa se však snaží prosadit nový zákon, kterým chce pravidla změnit. Usiluje zmenšit území nyní ponechané přírodě o 5 500 hektarů a do budoucna plánované bezzásahové území dokonce o 10 000 hektarů. Ministr se tak snaží uvolnit prostor pro výstavbu developerům a ihned pustit dřevorubce i do některých nejcennějších částí Šumavy, které jsou perlami národního parku - např. do pralesa na Smrčině, do kaňonu Křemelné či do oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích.

   

  Ministr nedávno předložil svůj návrh vládě, poslanci zatím jednají o stejně ničivém návrhu zákona z dílny Plzeňského kraje. Světový svaz ochrany přírody (IUCN) již loni varoval, že v případě přijetí takových pravidel by Šumava přišla o mezinárodně uznávaný statut národního parku a byla by vyškrtnuta ze světového seznamu národních parků, který vede OSN. Za zachování Národního parku Šumava apelovalo na ministra Chalupu a poslance také 72 ředitelů evropských národních parků a předních evropských odborných institucí.

   

  Nejvyšší správní soud vycházel ve svém rozhodnutí ze zákonné „preference zájmu na ochraně předmětných lesů z hlediska přírody a krajiny před zájmem na ochraně hospodářských práv jejich vlastníků či správců". Dále upozorňuje, že zásahy proti kůrovci „nelze v těchto lesích aplikovat, a pokud ano, pak pouze se souhlasem a v rozsahu stanoveném orgánem ochrany přírody".


  Je to klíčové a definitivní rozhodnutí soudu. Potvrdilo, že ponechání nejcennějších území národního parku divoké přírodě je v naprostém souladu se zákonem. Kácením by vznikly větší škody, než pokud správci národního parku nechají horský les přírodě. Ministr Tomáš Chalupa si toho musí být vědom, jinak by se nesnažil zájmy kmotrů, potažmo těžařských firem a developerů prosadit novým zákonem. Kdyby jej poslanci schválili v podobě, ve které ho ministr připravil, tak by tím národní park ve skutečnosti zrušili, zůstal by pouze na papíře.

   

   

  Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Ing.Libor Bezděk 2013-04-08 16:55
  Vždy, když čtu nějaký článek od pana Bláhy z Duhy, tak se ve mně bouří krev. Ať si rozhodují o svém majetku ti ochránci a nechají soukromé pozemky k užitku majitele.Nabíze l jsem totiž při boji z větrnými mlýny "své bohužel" pozemky v oblasti CHKOŠ po marných peripetiích k odprodeji právě této ochraňující organizaci za cenu pod její prodejní hodnotu a že si tam můžou pak pěstovat třeba "Macaráty jeskynní". Bylo mi ale sděleno, že to nelze, ale já nesmím na svém nic dělat. Tak jsem v rámci obnovy lesa požádal o možnost zalesnění dotyčných pozemků a chtěl dopisem na CHKOŠ sklatbu stromů na pozemky. JE TO SNAD STUPIDITA ??? Ano bylo mi sděleno, že by toto území vypadalo BLBĚ ještě jednou - Špatně slušně řečeno z letadla a toto mi bylo také zamítnuto ???.Kde je tedy zakopaný Čert? Všechno je jen podle mého v úřednících, je jich moc a bojí se o svá koryta. Už aby se zhostila Holašovská výzva svého, kterou silně podporuji.A tito rádoby zachránci z cizích luhů a hájů ať si jdou právě do těch hájů. Za majetek druhého už tady bylo rozhodováho od roku 1948 v čele s Gottwaldem a pomocníky z Velké země Sovětů. Čest práci soudruzi.
  Jinak Slunce v duši Ing.Libor Bezděk Vimperk
  P.S. omluva za případné překlepy.
  Citovat
   
   
  #1 Stanislav 2013-04-08 16:47
  Bursík se spolu s ČSSD a KSČM zasadil o fotovaltiku a následky pociťuje každý občan republiky denně. Pane ministře,nedejt e se, nebo občané budou v dohledné době platit i poplatky za kůrovce!
  Zelení způsobili státu obrovské škody,bohužel z peněz daňových poplatníků, to by si měl každý občan uvědomit. V této zemi má větší cenu brouk,žížala nebo tetřev než občan,žijící spousty let v souznění s přírodou. To bohužel měšťáci nepochopí, ti v přírodě nežijí.
  Citovat