Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • O hazardu se zastupitelem Pavlem Dvořákem


  V závěru loňského roku se na radnici obrátili provozovatelé heren. Přišli s návrhem spoluodpovědnosti za regulaci provozování svých zařízení a podpořili je v tom i svým podpisem předsedové tří významných sportovních klubů města – kopané, lyžování a hokeje. Město totiž odsouhlasilo zrušení všech herních i loterijních automatů, a to postupně do konce roku 2014. Informace o jednání s provozovateli je zařazeno na program zastupitelstva města na pondělí 15. 4. 2013. Jedním z podporovatelů regulovaného hazardu ve Vimperku z řad zastupitelů je Pavel Dvořák.

   

  Co říkáte na čtvrteční nález Ústavního soudu, které dává možnost obcím zakázat výherní loterijní terminály ihned, aniž by musely čekat do konce roku 2014?

  Předpokládal jsem to, navazuje to na směr, který obce chtěly. Je to rozumné.

   

  Nicméně vy jste od začátku proti plošnému zákazu ve Vimperku, vaše argumenty jsou známé.

  Víte, já vycházím z filosofie, že zakázat hry, prostituci, alkohol a drogy je chiméra, je to neúčinné a je falešné tomu i věřit. Budou se zákazy dodržovat, bude respekt k městu a státu takový, že se tím všichni budou řídit? A zmizí patologie osobních a rodinných rozvratů? Nevěřím tomu. To se jenom skryje, vytvoří se tam vlastní „neviditelná, šedá" struktura či anonymita jak to dělat dál podle svých vnitřních pravidel a mimo jakoukoli kontrolu. Byznys pojede dál. Vzpomeňte si na 30. léta minulého století a prohibici v Americe a jak z toho profitovala mafie.

   

  No dobře, ale co s tím?

  Jsem pro regulaci, jasná a vymahatelná pravidla. Hrát podle pravidel, které nastavuje město a stát a je to pod vymahatelnou kontrolou. A dohoda, kterou překládají provozovatelé, jde také tímto směrem. Co je lepší než vzájemná spoluodpovědnost?

   

  Minulý měsíc zastupitelstvo také jmenovalo komisi pro jednání s provozovateli, kde je kromě vás ještě starosta Petrášek a radní Rückerová. Už se komise sešla a už jste dospěli k nějakým závěrům?

  12.března jsme si řekli mezi sebou zásady směru jednání s provozovateli, probrali jsme jejich návrh, požádali jsme o upřesnění některých bodů a starosta měl tyto věci vykorespondovat. Také jsem získal nějaké podklady z dalších měst, radil jsem se co s tím i v rámci krajského klubu Jihočeši 2012. Někdy v příštím týdnu by se jednání měla rozběhnout.

   

  Jaký cílový stav si představujete?

  Především jsem rád za rozumnou diskuzi na zastupitelstvu. My jsme to za minulého vedení radnice nastavili tak, že nám poplatky z hazardu významně pokrývaly výdaje na sportovní zařízení, činnost klubů, atd. Prostě těch 4 – 5 mil. Kč, které z poplatků město dostávalo se dávalo na prevenci. A to sport nebo mimoškolní činnost mládeže určitě je. Cílový stav by měl mít jasnou a vymahatelnou regulaci jak podle pravidel daných zákonem státu tak podle dohody mezi městem a provozovateli o společné odpovědnosti. Včetně tvrdých postihů, zákazu činnosti při jejich porušení. Město má na to zákonné možnosti i nejnovějším výnosem nejvyššího soudu. V tisku jsem zaznamenal vyjádření starosty, že výpadek z hracích automatů může být nahrazen třeba z pokut řidičů vybíraných z pevných radarů za rychlou jízdu. Je to jiný směr uvažování, spíše to beru jako nástřel. Neřeší to ale regulaci hazardu v městě.

   

  V Prachaticích teď schválili zastupitelé 1,5 mil Kč pro sportovní oddíly a jde to i z výnosů poplatků z heren. Tam nedochází k plošnému zákazu. Co vy na to?

  Vychází to ze stejné filosofie přístupu k hazardu, který jsem naznačil. Pokud se týká financí z poplatků, my jedeme podle metodiky poskytování příspěvků ve sportovní komisi už od roku 2008 a velmi se to osvědčilo. Podporuje to stabilitu činnosti klubů, oddílů i TJ Šumavan. Prostě ví, na čem jsou. Jsem rád, že v zastupitelstvu jsme prosadili návrh předsedy TJ Luboše Drenčeniho zabezpečující prostředky pro sportovní komisi ve výši alespoň 600 tis.Kč. Pořád si myslíme, že o kolik dáme více do volnočasové činnosti, o tolik můžeme dát méně na patologické jevy či na řešení městské kriminality.

   

   

  Děkuji za rozhovor.

   

  Josef Rychtář

   

  úvodní foto: Josef Rychtář

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #9 Ladislav Roučka 2013-04-16 03:28
  Vážený pane Vladimíre, přečtěte si prosím můj názor ještě jednou a pečlivěji. Já v tomto oboru pracuji asi sedm let a přesto netvrdím, že jsou výherní automaty něco úžasného, jen vidím z praxe, že plošný zákaz výherních automatů není adekvátním řešením v čem naprosto souhlasím s panem Dvořákem. Jen to provozovatele těchto zařízení kteří do tohoto podnikání vynaložili nemalé prostředky nutí hledat kličky v zákoně, aby mohli své automaty provozovat dál, což se také děje prostřednictvím soukromých klubů. Navíc v dnešní multimediální době stejně přechází vetšina těchto sázskových her na monitor vašeho PC a pak si jak vy říkáte gamblerové budou hrát z pohodlí svého obývacího pokoje tak jako tak, jen výtěžky z tohoto hraní nepůjdou tomuto městu, ale majiteli daného servru což jsou většinou zahraniční firmy. Tak jako tak z gamblera bude gambler, jen město přijde jak vy říkáte o těch zanedbatelných cca 4-5 mil. korun, které sice asi městský rozpočet nepoloží, ale zákaz výherních automatů na území města Vimperk také rozhodně nic nevyřeší.
  Citovat
   
   
  #8 Vladimír 2013-04-15 20:08
  Vážený pane Roučko,nevím,ko lik je Vám let,ale jestli máte děti,chtěl bych vědět,jestli byste držel tento názor,kdyby se Vaše dítě stalo závislým gamblerem.O dopadech na příjmy města ví nejen pan Dvořák,ale ta ušlá částka se musí najít v městském rozpočtu a město určitě nepoloží.
  Citovat
   
   
  #7 Ladislav Roučka 2013-04-14 22:09
  Dobrý den, v první řadě mne vždy pobaví názory lidí, kteří se o dané tématice dozvídají jen z televize či jiných médií.Já byl první, který ve Vimperku uzavřel hernu z důvodu vyhlášky vydané městem a už tehdy jsem tvrdil, že je to naprostý nesmysl a že městu budou finance chybět. Tehdy se pan starosta odvolával na změnu rozpočtového určení daní, což mělo vyrovnat deficit v městské kase. Jak to dopadlo je asi evidentní. A k tématu uzavření heren: K dnešnímu dni je v této republice již nespočet tvz. černých klubů, kteří na stejném místě s naprosto stejným počtem výherních automatů provozují hazard a to naprosto neregulovaně a bez dohledu jakékoliv instituce. Neodvádějí městu ani halíř do městské kasy a tím pádem se v daném městě naprosto nic nezměnilo jen město přišlo o finance. Jedním a to velice alarmujícím příkladem je největší herna v českých budějovicích, která nejen že stojí v lokalitě kde vyhláška města zakazuje hazard, ale dokonce jí několikrát denně běží reklama v ragionálních rádiích po celých jižních čechách. Jsem rád, že je v tomto městě zastupitel jako je pan Dvořák, který rozumí jaké následky přinese takovýto zákaz a stojí si za svým rozumem a neopakuje tupě jako někteří zastupitelé omšelé fráze o hazardu, ale přitom neví jaký je rozdíl mezi VHP a VLT.
  Citovat
   
   
  #6 Ondra 2013-04-14 18:47
  Zákaz něčeho, co si dotyčný opatří snadno jinde, je prostě směšný a můžeme si tu krásně říkat, jaký je zlo hazard, alkohol, cigarety atd. Buď se zakáže hazard plošně na celém území republiky a státní složky tvrdě půjdou po těch, co to budou porušovat, nebo se to bude "jen" regulovat. Například zákazem reklam, omezeným počtem hracích automatů a jejich umístění mimo centrum města, autobusového nádraží, mimo dosah škol atd., je třeba ovlivňovat věci, který ovlivnit jdou a nepsat populisticka hesla na úplný zákaz, nepodložená reálnými argumenty pro vymahatelnost v praxi.
  Citovat
   
   
  #5 Josef 2013-04-14 09:09
  Co to tu píšete za ptákoviny,když se vám to hodí tak máte v puse hned bolševika,nebo že lidé mají svúj rozum,takže se muže přece i fetovat,to taky budou lidi dělat i když je to zakázané,prostě je to zlo,které je tolerované touto vládou,a nikdo mě nepřesvědčí že je to opak,jen mě zaráží jak jsou naši volení zástupci ovlivnitelní,za pár grošú se nechaj ovlivnit,proto to v naší republice vypadá tak jak to vypadá,hamba všem kdo tohle povoluje
  Citovat
   
   
  #4 Ondra 2013-04-14 02:51
  Všichni bojovníci za zákaz hazardu ve Vimperku by si měli uvědomit pár zásadních věcí.

  1. jak psal pan Dvořák, hazard bude existovat stále ve větší, či menší míře a když se vžiju do role gamblera, tak si prostě hazard jednodušše najdu například na internetu, nebo někde v okolí Vimperka, kde je rozhodně z čeho vybírat

  2. může si dovolit Vimperk ztratit příjem v řádech milionů, když tu každý týden čtu !adekvátní! požadavky na zlepšování hokejového stadionu, areálu kolem fotbalového hřiště, bazénu atd.?

  Pro Danu: hokej, fotbal a lyžování má v našem městě zdaleka největší členskou základnu (i popularitu), takže je logické, že mají tyto sporty nejvíce peněz. Tim nechci říct, že by se menší sporty ve městě neměly finančně podporovat. A závislost sportu na hazardu je v tuto chvíli naprostá realita (možná smutná)
  Citovat
   
   
  #3 Míla 2013-04-13 20:22
  Dano lidé jsou dnes svobodní a je jejich volba za co své peníze utratí. Ty doby kdy nám bolševik řídil život je už dávno pryč. Můj názor je redukovat ale nezakazovat. Každopádně v centru města bych to zakázal.
  Citovat
   
   
  #2 Dana 2013-04-13 15:02
  Nevím jestli je správné slučovat hazard a sport, ale když to tak veřejnost ve Vimperku chápe , tak kromě hokeje, fotbalu a lyžování- kam by asi měli peníze směřovat , je ve Vimperku též tenis, mažoretky a další sportovní aktivity. Proč stále jen hokej a fotbal. Ale hlavně si myslím, že není správné pdporovat hazardní hry , kde prohrají otcové i matky rodin spoustu peněz. Oni pak snad mají dobrý pocit, že to dali svým dětem na sport?Je hrozné si uvědomit, že hazard drží náš sport nad vodou.
  Citovat
   
   
  #1 Vladimír 2013-04-12 10:12
  Očekával bych,že když v komisi jsou dva pedagogové a starosta,bude filoosofie jiná.Peníze na sport a prevenci prostě bude muset město najít v rozpočtu.Směšov at peníze z hazardu se sportem a prevencí proti negativním jevům je zvláštní.Pan Dvořák uvádí,že nevěří,že zákazy se budou dodržovat a o odstavec dále chce jasná a vymahatelná pravidla?Ta se budou dodržovat?Dále, město nedostávalo 4-5 mil.Kč,ale 2,7 mil.Kč,takže tato informace má pomoci zvýšit obavy z případného plošného zákazu.Srovnáva t zrušení hazardu s prohibicí v USA je trochu silný argument.Ano pravděpodobně bude existovat "bytový" hazard,ale určitě ne v takovém měřítku jako asi 6 heren ve městě a nebude to mít takový morální dopad na veřejnost.
  Citovat