Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Ministerský návrh je paskvil


  NÁZOR JAROMÍRA BLÁHY: Ministr Chalupa předkládá vládě zákon o Šumavě, který je dle právníků UK věcně i právně zcela vadný. 

  Ministr Tomáš Chalupa (ODS) oslavil Den Země osobitým způsobem: zítra předloží vládě zákon o Šumavě, který v podstatě národní park ruší. Ministr nedodržel ani zákonem daná pravidla a dává jej vládě, aniž by jej řádným způsobem projednala její legislativní rada. Přitom zákon je po odborné i právní stránce tak nekvalitní, že jej Právnická fakulta Univerzity Karlovy označila za „zcela nezpůsobilý dalšího projednání v legislativním procesu."

   

  Hnutí DUHA upozornilo, že zákon, který ministr Chalupa předkládá vládě, neslouží ochraně přírody, ale ochraně developerů a těžařských firem. Projekty, jako jsou například rekreační střediska či sjezdovky, mají mít v národním parku stejnou důležitost jako ochrana přírody. Ministr chce zmenšit území nyní ponechané přírodě o 5 500 hektarů a do budoucna plánované bezzásahové území dokonce o 10 000 hektarů. Přijetí zákona by znamenalo zničení některých nejcennějších částí Šumavy, které jsou perlami národního parku - např. pralesa na Smrčině, kaňonu Křemelné či oblasti kolem Ptačího potoka v Modravských slatích. Kácení v těchto místech bylo dosud nelegální.

   

  Stanovisko podepsané proděkanem fakulty a vedoucím katedry práva životního prostředí profesorem JUDr. Milanem Damohorským, DrSc., uvádí: „Návrh zákona je utilitárně pojatý, je jednostranně zaměřený na rozvoj podnikatelských aktivit, je v rozporu se zásadami ochrany přírody, krajiny a biodiverzity i s mezinárodními standardy ochrany přírody. Četné paragrafy jsou i v rozporu s ustanoveními českého ústavního práva, práva unijního či dále i s ustanoveními práva správního a životního prostředí. Návrh zákona trpí četnými závažnými právními nedostatky a je nezpůsobilý pro další projednávání v legislativním procesu. Naše katedra navrhuje jeho stažení a zásadní přepracování..." 

   

  Aby ministr Chalupa mohl svůj návrh ve vládě prosadit, obešel standardní proces jeho posouzení v Legislativní radě vlády. Získal sice doporučení jejího předsedy, ministra Petra Mlsny, avšak i to je vydáno v rozporu se Statutem rady. Návrh zákona o NP Šumava není případem, který by ministr Mlsna mohl vyjmout z řádného posouzení radou. Ministr navíc předkládá zákon do vlády se zásadními námitkami některých ministerstev, která se mu nepodařilo v mezirezortním řízení odstranit.

   

  Ministr Tomáš Chalupa chce projednáním svého návrhu zákona ve vládě zavázat poslance koaličních partnerů k jeho podpoře. Očekává se, že jej ministr poté předloží poslanecké sněmovně jako takzvaný komplexni pozměňovací návrh a bude usilovat o jeho schválení místo návrhu, který připravil Plzeňský kraj a který již poslanci projednávají.

   

  Tomáš Chalupa se snaží likvidační zákon prosadit nepoctivým způsobem – moc dobře ví, že jeho návrh je úplný paskvil, a proto se domluvil s ministrem Mlsnou na tom, že obejdou standardní proces posouzení v Legislativní radě vlády. Zákon předložený ministrem Chalupou otevírá dveře národního parku těžařům a developerům na úkor chráněné přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a zástavbu v srdci národního parku. Možná by bylo poctivější, kdyby ministr Chalupa rovnou navrhl park zrušit, když vzácná příroda kmotrům ODS tolik překáží.

   

  Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

   

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #1 Stanislav 2013-04-25 17:37
  Výborně!Konečně přijde na Šumavu alespoň trochu svobody!
  Citovat