Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Názor A.Schuberta: miliardy pod Duhou


  Kde je na Šumavě zakopán Jakubův hrnec se 44 miliardami? Pod Duhou!

   

  Na počátku týdne přišlo Hnutí Duha doslova s bombou, která má ambici zastínit kůrovcové kalamity a vichřice, které se kdy přes Šumavu přehnaly. Renomovaná britská expertní společnost v odborné studii konstatuje, že zatím co 2 milióny návštěvníků Národního parku Šumava zde utratí necelé dvě miliardy korun, celkový ekonomický přínos národního parku činí 44 miliardy korun. Opravdovou rozbuškou je pak konstatování, že oněch 42 miliard korun dokáží vygenerovat lidem nepřístupné první zóny.

   

  Selský rozum mi říká, že tu něco nehraje. Nicméně pokud se ode mne, jako od modravského starosty a předsedy Svazu obcí Národního parku Šumava, očekává bouřlivá kritika této studie, tak v samém úvodu sděluji, že opak je pravdou. Jakkoliv se jedná o velmi podivné počty, děkuji za ně! Renomované odborné ústavy totiž potvrdily, že Šumava je ekonomickým prostorem. Dosud byl za ekologické kacířství považován názor, že po vzoru Národního parku Bavorský les musí být i Národní park Šumava významným ekonomickým tahounem regionu. Předmětná studie a všichni její zastánci jednoznačně potvrdili, že se v tomto přesvědčení dlouhodobě nemýlíme.

   

  Drobnou vadou výše zmíněné zprávy je fakt, že nenavrhuje žádné nové nápady v oblasti ekoturistiky. Zde si troufám tvrdit, že jsme o krok dále. Novinkou přece není zpoplatnění splouvání horního toku Vltavy, či výlety do divočiny. Naopak skutečné taháky a dlouho očekávané projekty, jako například otevření naučné stezky k Modrému sloupu, studie neuvádí. Přitom stačilo zeptat se kohokoliv z místních lidí nebo otrávených turistů, kteří se na šumavskou divočinu dívají jen z dálky. Při fantastických počtech autorů studie by mohlo otevření Modrého sloupu vynést cirka 5 miliard ročně. Naučná stezka do Modravských slatí možná ještě více.

   

  Studie a její prezentace ve mně probudily obrovskou naději, že se poměry na Šumavě mohou konečně změnit k lepšímu. Osobně se přimlouvám za to, abychom jedno procento z té úžasné sumy investovali do další studie, která bude k nezaplacení a která nás posune ještě dále.

   

   Antonín Schubert, předseda Svazu obcí NP Šumava

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 Vladimír Vácha 2014-01-24 09:20
  Také to nevidím tak jednoznačně jako pan starosta.On vybral dva příklady,které možná zajímají extrémě například turisty z Prahy.Já si pamatuji,jak nádherná byla Šumava po jejím otevření a to jen proto,že byla nedostupná.Pak se z ní stal šlágr,kdo nejel na víkend naŠumavu,nebyl in.Průšvih byl kůrovec,protože nebylo možné se dohodnout jak postupovat.Sám jsem stále přesvědčený,že les bylo potřeba včas léčit a ne ho nechat osudu.Bohužel spory se to rozjelo tak,že potom kácení nablo šíleného rozměru.A o tom,že byl enormní tlak devbeloperů na Šumavu nelze pochybovat.Jak starostové obcí bojovali o to Šumavu zachánit?Jak je možné,že v chráněných zónách bylo postaveno tolik chat a penzionů.Takže obě strany sporu mají máslo na hlavě.A když se tedy mám rozhodout na čí straně sporu budu,rozhodne u mě touha mít Šumavu takovou jako v roce 1990,to znamená ji zavřít.
  Citovat
   
   
  #1 Petr 2014-01-24 06:44
  Tomuto asi rozumím,ale nechce se mi tomu rozumět.To znamená že přístup do parku budou mít akorát lidi kteří mají peníze.Z výdělku si asi najatí podnikatelé postaví kiosky kde budou prodávat pivo buřty,posléze je budou následovat vietnamci se svými stánky a po vzoru amerických parků tam přibudou kolotoče.Na závěr se všechna zvěř přestěhuje do Bavorska ke Krakonošovi.
  Citovat