Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Petice „NE-35 procent prvních zón v NP Šumava“


  Petice „NE-35 procent prvních zón v NP Šumava“

   

  byla dnes, 11. února 2014, odevzdána v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR do rukou její místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové (ANO) a poslankyně a předsedkyně Petičního výboru PS Zuzky Bebarové-Rujbrové (KSČM). Ty převzaly petiční archy s počtem 3.327 podpisů, jako II. část. První část obdrželi poslanci již před rokem a pod peticí je tedy celkem 14.252 podpisů občanů z celé ČR.

   petice

  Petr Martan předává petici do rukou I. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslavy Jermanové

  Členové petičního výboru jsou: Petr Martan, poradce v lesnictví; Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR; Josef Kalbáč, bývalý senátor.

   

  Podepsaní občané odmítají zvyšování rozlohy prvních zón v návrhu zákona o NP Šumava, který hodlá předložit Ministerstvo životního prostředí. Vyzývají zákonodárce, aby odhlasovali zákon, který trvale určuje 1. zóny v rozsahu do 20% území a zamezuje tak dalšímu usychání lesů.

   

  První část petice uspěla v Senátu, který ji v květnu loňského roku projednával a odhlasoval toto usnesení:

  Senát považuje za úměrné vyhlásit zákonem o Národním parku Šumava 1. zóny z dosavadních 13% na 22% jako dostačující rozsah území, kde nebude zasahováno do přírodních procesů.“

   

  Kůrovcová kalamita v NP Šumava trvala sedm let a již nehrozí. Hrozí však další orkán, který vyvrátí třeba milión stromů a na nich se rozmnoží kůrovec. Dnes se ptáme, co se potom stane. Pokud bude navržen a schválen zákon, který stanoví 35% území v režimu bez zpracování polomů, bez výjimečného použití chemie a bez kácení kůrovcem napadených stromů, tak se katastrofální sedmiletá kalamita bude opakovat.

   

  Z této tragédie se musí lidé poučit, nebo přijde další. Jde o 9 000 ha zelených lesů, které mohou být zachráněny před uschnutím tím, že nebudou zákonem zařazeny do 1. zón ihned či v budoucnu. Návrh zákona by otevřel cestu k uschnutí lesů v oblastech Povydří, Křemelné, Kvildy a Borové Lady. Jde o 9 000 ha lesů, v nichž by mohl i v budoucnu existovat vysoký zelený les a v jeho stínu růst nový. Jedině tak to má být,“ uvedl P. Martan.

   

  Za petiční výbor Petr Martan

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #2 M. Klímová 2014-04-23 10:12
  tak to jste mně rozesmáli! Ještě to musí projít cenzurou.
  Citovat
   
   
  #1 M. Klímová 2014-04-23 10:11
  Obávám se, takovouto petici podepisují lidé, kteří jsou ekologicky nevzdělaní, nebo na věci finančně zainteresovaní. Pan Martan je sice uveden jako poradce v lesnictví, ale poradců je jako much, tak nevím, jestli radí, jak na lesnictví vydělávat. Také se mi nelíbí, že tato diskuse je povolena pouze těm, z kterých vytáhnete jméno a e-adresu a ještě to máte jištěné kódem. Na opačných peticích je diskuse veřejná.
  Citovat