Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Názor M. Krejči: Školství a věda v koaliční smlouvě


  Školství je rezort, který dlouhodobě stíhá jedna morová rána za druhou. Téměř vše, díky čemu bylo naše školství na špici vzdělávacích systémů, bylo postupně destruováno a nahrazováno rádoby progresivními prvky. Rozbili jsme fungující systém, předimenzovali jej v oblasti středního a vysokého školství, nerespektovali jsme reálné potřeby a možnosti společnosti, nebyli schopni predikovat budoucí vývoj a společenské výzvy. Ze školství se postupně stává jen byznys stejný jako jakákoli jiná oblast podnikání. Nedokázali jsme do vzdělávání efektivně zapojit a využít evropské zdroje. Považovat za jediný problém našeho vysokého školství zavedení či nezavedení školného je dosti chabým výsledkem analýzy problémů tohoto segmentu vzdělávání. Nedoceňujeme význam práce učitelů, nedostatečně je chráníme proti zlovůli a agresivitě ostatních aktérů vzdělávacího procesu. Ministerstvem připravovaný kariérní řád pro učitele by měl určitě význam ve fungujícím systému. V tom našem ale spíše jen dál zvýší chaos a povede k odchodu těch nejschopnějších. Točíme se v bludném kruhu a neustále zas a znovu objevujeme Ameriku. A příslušná pasáž v koaliční smlouvě je bohužel jenom vágní nekonkrétní snůškou frází, přestože všechny politické subjekty definovaly vzdělání jako jednu ze svých priorit.

   

  Kompetenční spory mezi MŠMT a MD ve věci koordinace aktivit v kosmických programech EU výrazně ohrožují postavení ČR v příslušných evropských projektech. Věda, výzkum a inovace je opět řešena zcela vágně a nekonkrétně s opomenutím klíčových oborů potřebných pro další rozvoj (například energetiky). A to i přesto, že máme mít vicepremiéra pro vědu a výzkum. Jak se MŠMT vyrovná s tím, že zčásti ztratí své dominantní postavení v této oblasti? Před tímto rezortem tedy stojí celá řada problémů, jejichž řešení nelze odkládat. Nabízí ale koaliční smlouva nějaká efektivní řešení?

   

   

  Miroslav Krejča, leden 2014

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #3 Ing.Libor Bezděk 2014-02-15 21:27
  :P Možná, že by plat jednoho senátora včetně náhrad a ostatních prebend mohl udržet na škole minimálně 25 studentů ročně a bez zbytečných a bezvýznamných řečí. Nechci napsat keců. a i na škole udržet alespoň několik učitelů, kteří dodávají naší budoucí generaci nové vědomosti. Senátorů je asi 200, tuším, a to by bylo studentů a učitelů spokojených a užitečných.
  Zdravím Vás všechny a jestli se mýlím tak mínusujte. Slunce v duši Ing. Libor Bezděk
  Citovat
   
   
  #2 JIŘI 2014-02-14 23:03
  Vážený pane senátore řeči a jenom zase pindy my obyčejný máme jiné starosti vám se to píše za ty peníze.My tu řešíme aby jsme měli práci a zaplatili nájmy a.t.d. Zrovna naše inteligence má co si stěžovat kolik mají za rok volna radši to nebudu ventilovat v suchu a teplíčku včetně stravování v kolik chodí domů a ty pindy co si berou domu práci :lol: víme všichni své.Dnes je přemnoženo vysoškoláků obory humanitní,histo rie,a hromada jiných kteří s vysokoškolským titulem nemaj zaměstnání náš pan Klaus kdysi prohlásil ,že vše vyřeší trh,dnes chybí odb. řemesla všichni podle amerického stylu se cpou na manažery ,poč.experty,ad vokáty a.t.d. sodoma kdo za chvíli na to bude dělat chudáci dělníci za 10-12 tisíc čistého.Když vidíme tu alterii v parlamentu a ve vládě je to katastrofa nikdo si v sametové nemohl domyslet ,když jsme zvonili jak se to všechno zvrhne ono to hýbe celou evropou vychvalovaný kapitalismus a tržní ekonomika fuj tajfl :cry:
  Citovat
   
   
  #1 Vladimír Vácha 2014-02-14 17:45
  Já se prostě nad komentáři pana Krejči nestačím divit.Vždycky,k dyž si je přečtu mě napadne otázka.A co jste proto pane senátore udělal?Kritizov at dokážu i já,ale bohužel nemám takovou možnost jako Vy něco změnit.Třeba otázka.Co jste udělal pro oblast školství ve Vimperku,kde se ruší ekonomka a nebude dlouho trvat a bude ji následovat i gympl?
  Citovat