Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Číslo týdne: cena za čtyři tanky


  Číslo týdne: každý den platíme Rusku za ropu částku, za kterou může koupit čtyři tanky

   

  Z české ekonomiky odteklo loni do Ruska každý jeden den tolik peněz za ropu, že si za ně může koupit čtyři moderní tanky T-90. Poukázalo na to Hnutí DUHA s odkazem na statistická data.

   

  Rusko je náš největší dodavatel ropy. Odebíráme od něj dvě třetiny naší spotřeby a loni jsme mu poslali celkem 67 miliard korun. Tedy 183 milionů v průměru za den.

   

  Jeden tank T-90 stojí 45 milionů korun.

   

  Ruská státní společnost Gazprom je zase náš hlavní dodavatel zemního plynu a účtuje si další desítky miliard. Alternativou za ruský plyn jsou zejména dodávky z bizarního režimu v Turkmenistánu. A téměř veškerou zbývající ropu musíme kupovat od diktátorů z Ázerbájdžánu a Kazachstánu.

   

  Ceny ropy a plynu neustále rostou a zatěžují českou ekonomiku. Navíc udržují nebezpečnou závislost na Rusku a dalších nepřátelských zemích. Proto Hnutí DUHA svoji iniciativou Velká výzva (www.velkavyzva.cz) navrhuje přijetí zákona, který stanoví závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv. Vytvoří prostředí pro investice do chytrých řešení: úsporných domů nezávislých na importu plynu a uhelných dolech, rychlé a pohodlné veřejné dopravy, čisté domácí energie, recyklaci plastů místo dovozu nové ropy nebo automobilů s velmi nízkou spotřebou.

   

  Podobnou legislativu přijala – ve shodě vlády s opozicí, průmyslem i odbory – Velká Británie a za pár let se podařilo srazit závislost anglických domácností na drahém plynovém a elektrickém vytápění o čtvrtinu. Svaz britského průmyslu si fungování zákona pochvaloval u příležitosti nedávného pátého výroční jeho přijetí.

   

  Také Sobotkova vláda ve svém programovém prohlášení anoncovala, že chce takový zákon předložit. Měla by tak učinit co nejrychleji.

   

  Další novinky o české závislosti na fosilních palivech i překvapující zajímavosti ze světa chytré ekonomiky a čisté výroby můžete sledovat v seriálu: www.cislotydne.cz

   

   

  Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

  Dokud budeme spotřebovávat kvanta ropy a dalších fosilních paliv, musíme se holt smířit s tím, že naše peníze tečou nepřátelských státům, které za ně mohou třeba posílat tanky na své sousedy. Nebezpečnou závislost na Rusku je potřeba začít seriózně řešit. Sobotkova vláda by neměla otálet s předložením zákona, který je velmi úspěšný v Británii a rok po roku účinně snižuje plýtvání ropou i plynem. Zateplování domů, podpora pro auta s nízkou spotřebou, investice do lepší veřejné dopravy nebo solární kolektory na domech a obecní výtopny na biomasu mohou srazit naši závislost na ruské ropě i plynu.“

   

  -tz hd-

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #4 Milena Stárková 2014-03-06 07:36
  Obnovitelné zdroje energie je jistě dobrá myšlenka. Na druhou stranu používání ekologických a dražších málo svítících žárovek a bionafta z řepky ukazují, že všeho je potřeba s mírou.
  Závislost na Rusku je a ještě dlouho bude.
  Citovat
   
   
  #3 Zdeněk Ch. 2014-03-05 20:08
  a hnutí duha to co se děje na ukrajině dnes tak si to převedte také do kontextu rebelie v čr versus brusel mislíte že když se tu budem nějak bouřit že ti naši vladní zastupci nesahnou ke střelbě do lidí že nebudou proti lidu uplatnovat pendrekový zakon nebo střelbu ostrýma a že brusel bude jen tak koukat ono unás to nebude zásah proti suverenímu statu to už 10 let nejsme od vstupu do eu ale sme podřízeni bruselu mnoha ohledy takže by sme také dostaly po tlamě dvakrát a ještě by sme museli vracet veškerý dotace co nam daly takže je jedno jestli moskva nebo brusel přes hubu dostaneme tak jako tak bez rozdílu
  Citovat
   
   
  #2 Zdeněk Ch. 2014-03-05 20:00
  to by mne zajímalo čím lidé z hnutí duha jejich příznivci a členové vědeckých přírodních věd jezdí naco jezdí jejich auta dale na rusku zavyslí v ropě a plynu železa být musíme sou to suroviny který se na našem uzmí nenalézaj nebo jen v malém množství příklad morava kde sou malé ropné vrty to nestčí ani do benzínovýho zapalovače a ten tank T90 se spotřebou 700 litru na 100 km tak ten budete pohan+ět jak bez nafty petroleje leteckýho benzínu či benzínu nepohnete ani věží to neni T34 kde to bylo ručně ovládaný
  Citovat
   
   
  #1 Milan Straka 2014-03-05 09:47
  Na tom článku je rozumná jen jedna myšlenka – potřeba snižování spotřeby neobnovitelných zdrojů energie – tedy v drtivé většině fosilních. Především z toho důvodu, že jsou neobnovitelné a zároveň jsou cennou surovinou pro další hospodářská odvětví. Značnou část neobnovitelných zdrojů těžíme na svém území. Netuším, proč bychom místo ropy měli kupovat tanky /odkuďkohokoliv /. Neznám rozumně uvažujícího člověka a dokonce ani politika, který by tvrdil, že Rusko je vůči nám nepřátelský stát. Duze přeji zchladit hlavy a používat stejný metr na všechny zkoumané či kritizované subjekty.
  Citovat