Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Názor M. Krejči: studená sprcha


  Studená sprcha

   

  Naše (a bohužel i zahraniční) média jsou v posledních dnech a hodinách plná informací o výsledcích kontroly, kterou v ČR ve věci čerpání evropských dotací vykonal Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT). Nezpochybňuji to, že nečerpání, chybovost, ale i neoprávněné využití těchto prostředků, či možný střet zájmů v případě šéfa z jednoho ministerských rezortů se do určité míry staly synonymem pro Českou republiku v očích našich evropských sousedů. Rozhodně ale odmítám, aby nás někteří z členů výboru CONT srovnávali s Řeckem – tak jak učinila hlavní mluvčí Evropské lidové strany pro otázky rozpočtu, která se této kontrolní mise zúčastnila. Dvoudenní kontrola poukázala na řadu sporných projektů, mezi nimiž jsou i ty na jihu Čech – splavnění Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou a rekultivace odkaliště uranové rudy v Mydlovarech. A je pochopitelné, že se země, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU, zajímají, jak je nakládáno s penězmi jejich daňových poplatníků. Nechci ale opakovat to, co propírají média, chci jen glosovat společné jednání zástupců výboru CONT se zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu, které proběhlo v prostorách sněmovny ve čtvrtek 27. března.

   

  Senát není zodpovědný za rozpočtovou politiku, nerozhoduje o jediné koruně či euru, nemůže přímo volat k odpovědnosti vládu či jednotlivé ministry. To vše je v kompetenci Poslanecké sněmovny. Takže jsme tam my senátoři byli spíše v roli pozorovatelů. Byla to pro mne ale opravdu studená sprcha. Kohoutek se studenou vodou ale nepustili pouze kolegyně a kolegové z Evropského parlamentu, ale i někteří kolegové z Poslanecké sněmovny. V Senátu je vesměs respektována zásada, že v prvé řadě hájíme zájmy České republiky, pak zájmy horní komory našeho parlamentu a teprve na posledním místě nějaké politické či individuální zájmy – v duchu slibu, který každý skládáme, když se ujímáme svého mandátu. Někteří zástupci za Poslaneckou sněmovnu ale velice ochotně přizvukovali kritice ze strany členů CONT a dokonce v některých případech přilévali obrazně i olej do ohně a bez skrupulí stavěli Českou republiku do ještě horšího světla – samozřejmě s tím, že oni nic, že to všechno ti druzí. Vrcholem byl pak výrok jednoho z poslanců na mikrofon, aby se Senát choval zodpovědně – a posléze mimo mikrofon, aby zástupci Senátu do Poslanecké sněmovny raději nechodili. Možná nejsme vítanými hosty v dolní komoře Českého parlamentu – my naopak každého, kdo by se chtěl seznámit s tím, jak se dělá slušná a zodpovědná politika, rádi v Senátu uvidíme.

   

   

  Miroslav Krejča

  předseda Výboru pro záležitosti EU

   

  Sdílet