
-
Názor M. Stárkové: Manželství není přežitek
- Zveřejněno 20. 4. 2014 1:58, Aktualizováno 21. 4. 2014 18:36
Manželství není přežitek
V těchto dnech byly zveřejněny výsledky unikátního výzkumu vlivu manželství na zdraví a délku života.
Demografové z Vysoké školy ekonomické v Praze dokázali, že lidé žijící v manželství jsou zdravější a jejich život je delší než nesezdané páry či „singles“ jedinci. Zkoumáním statistických dat za posledních 50 let bylo zjištěno, že např. není jedno, zda dvojice žijí tzv. „na psí knížku“, či tradičně uspořádají svatbu. V průzkumu nejhůře dopadli po celý život osamocení muži, dožijí se až o deset let méně než ti, kteří jsou ve svazku manželském.
Naopak, co se týče délky života, jsou na tom nejlépe sezdaní vysokoškoláci.
Čím to je? Kde hledat příčinu?
Svobodný mládenecký stav vede k nezdravému způsobu života. Pánové o sebe méně pečují, často holdují cigaretám a alkoholu, a na to musí zákonitě doplatit. V manželství se většinou racionálně vaří a jsou to ženy, které motivují muže k péči o zdraví a nutí je do preventivních prohlídek.
Rozvod nebo rozchod přináší stres, finanční potíže, spory o děti a dělení majetku. Paradoxně je tedy vzhledem k délce života lépe setrvat v jakémkoliv manželství než v žádném, jak ukázal výzkum.
Svatby nejsou v módě
Bohužel, v loňském roce se již téměř polovina všech dětí narodila mimo manželství. Je to alarmující zjištění. Pro porovnání uvedu, že v roce 1990 to nebyla ani jedna desetina miminek. Často se argumentuje, že jde vlastně o zbytečný papír. Velmi jednoduchá a krátkozraká logika. Tradiční svazek manželský má své opodstatnění, a to nejen vzhledem ke zdraví a délce života. Je prokázáno, že děti vyrůstající v netradiční rodině jsou náchylnější ke stejnému vzorci chování, jako měli jejich rodiče. Stejně tak jako mladí lidé nepovažují za důležité mít svatbu, odkládají i dobu početí dítěte. Dvacetileté maminky téměř vymizely a nejsou to vždy existenční potíže, co vede k rozhodnutí s dítětem pár let počkat. Dlouhé studium, pobyt v zahraničí či obyčejná pohodlnost – to jsou příčiny pozdějšího vzniku rodiny.
Padesát let zpátky
V Ústavě z roku 1960 bylo napsáno: „Mateřství, manželství a rodina jsou pod ochranou státu.“. Ne, že bych chtěla vracet minulé pořádky, ale obecně větší podpora institutu tradičního svazku měla něco do sebe. Stát tehdy podporoval mladé lidi výhodnými novomanželskými půjčkami, byty byly přednostně přidělovány manželům a ve škole se učilo, že „rodina je základ státu“. Po Sametové revoluci se některé hodnoty více zviditelnily a začaly uplatňovat, na jiné se ale pozapomnělo. Zákonodárci vedou dlouhé debaty o rodičovských právech gayů a lesbiček, klasická forma soužití není v popředí zájmu.
Závěr by měl být pozitivní. Netroufnu si ale tvrdit, že snad v následujícím desetiletí mladí lidé změní životní postoje, přehodnotí priority a naplánují si svůj svatební den. Každopádně je to téma k zamyšlení.
Milena Stárková

© 2022 - Šumava.eu - info@sumava.eu
HOGN.de Onlinemagazin aus m Woid - official partner Šumava.eu

Komentáře
Porodné na druhé dítě bylo zrušeno Nečasovou vládou od r. 2011.
Současná vládní koalice připravuje, že opět porodné na druhé dítě zavede.
http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-navrhuje-porodne-pro-druhe-dite-fob-/domaci.aspx?c=A140418_153804_domaci_jj
Vážená paní Stárková.
Nedokážete prostě odpovědět na nic!!!
/osobni utok-smazano admin/ Ať si o tom udělá úsudek každý sám. Zaveďte si peřinkovné a třeba i rakvičkovné, když Vám to přijde jako dobrý nápad. A nové heslo ČSSD by mohlo být: "Od kolébky až po hrob jedině z ČSSD!"
Paní Stárková, někdo se Vás zeptá, co pro tradiční rodinu udělala ČSSD a Vy z něj uděláte pravičáka. Na tomhle krásném příkladu, je vidět přímo učebnicová zabedněnost a dělení světa v podání ČSSD.
Kdo nejde s námi, jde proti nám. To už tu jednou bylo. A snad nebude. Ne všichni jsou senioři, které masírujete na "Buřtpárty" a ne všichni z této akce jsou vaši voliči. Proto pevně věřím, že dostanou ve volbách šanci i slušné strany. Když, už nedokážete odpovědět na otázku, co by ČSSD dovolila majitelům bývalého Sola s areálem provést. Odpovězte, prosím alespoň na tuto otázku.
Co udělala ČSSD nebo Vy pro model tradiční rodiny. Kromě absolutně nesystémového návrhu na peřinkovné o ničem nevím.
Asi nejvíc by prospělo oživení trhu práce.
Možná by neškodilo i změnit přístup zaměstnavatelů - ještě těsně po roku 1989 bylo běžnou praxí, že maminky od dětí do školky měly posunutou pracovní dobu, aby je mohly ráno odvést do školky. To dneska ve většině firem neexistuje, ba naopak první otázky na zájemkyni o zaměstnání je, jestli má děti a zda má někoho kdo by děti ohlídal, pokud ne, tak místo nedostane. Paradoxem je, že na těchto pozicích dělají lidé, kteří těchto výhod dříve běžně užívali. Ona by i ta maminka od dětí měla kdo by jí hlídal, ale posunutí odchodu do důchodu u prarodičů tomu taky moc neprospělo...
A rok od roku je situace pro mladé rodiny spíš horší než lepší.
Otázka do budoucna je, zlepší se situace pro mladé lidi uvažující nad společným životem nebo si spíš zvyknou?
Jako spolecnost nechceme videt pravdu, natoz celosvetova srovnavani, v kterych dopadame naprosto katastrofalne. Vsichni resime a merime podle miry uspesnosti ve sberatelství /vlastnictvi, penez, mladí mobilu, aut/ co ale se pomerovat mv mire dusevniho zdravi /schopnosti, dovednosti, morálka/ co merit fyzicke zdravi /koureni, alhohol, drogy, obezitu/ co merit socialni zdravi /rozvodovost, vztahy v rodinach bratr sestra, deti rodice/?
Jsme prvni na svete v meritku upadku, merenem na 150 zemich. Jsme horsi nez vsechny staty v jizni Americe,v Africe. To je nase bolava realita.
Vykasleme se na politiku. Tady jde o vic.
http://ekonom.ihned.cz/c1-61804560-smutna-prvenstvi-cesko-vede-v-muzske-obezite-i-celkovem-upadku
Jistě znáte z literatury a filmů, že být svobodnou matkou byla potupa, dnes se nad tím nikdo nepozastavuje. A tak by se dalo pokračovat.....
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.