Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Názor P. Dvořáka: Odvolání ředitele, aneb...


  Odvolání ředitele Šumavy aneb kdo řídí tuhle republiku?

  Ministr životního prostředí Richard Brabec odvolal v pátek z funkce ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Co bylo důvodem? Jeho profesní selhání? Nezpůsobilost? Nepřitlačila ho ke zdi hrstka „ekokřičících“? Opravdu si je tak odborně jistý svým rozhodnutím?

   

  Ministr hovořil o tom, že nebude rozlišovat lidi podle politických příslušností, že pro něj bude důležitá odbornost. Přesto odvolal z vedení Správy Národního parku Šumava odborníka, bez udání seriózních důvodů. Odvolal z vedení člověka, který se na Šumavě narodil a nepodlehl ekoaktivistickým tlakům, byť byly sebevětší. Bylo to tedy odvolání čistě politické, protože Mánek je bývalý člen ODS!

   

  Za Mánkova ředitelování se zdálo, že na Šumavě je konečně klid, že existuje možnost se i domluvit na dalším fungování. To bylo cítit i při návštěvě pana prezidenta v našem kraji, při jednomyslném schvalování postoje k zákonu o Šumavě v zastupitelstvu jihočeského kraje. I na sezeních se starosty šumavských obcí, kteří starostují obcím s klesajícím počtem zde žijících lidí, věkovou skladbou přesahující veškeré „produktivní“ představy. Šéfují obcím a lidem, kterým politici „ze shora“ dávají nebo nedávají naději na jejich osobní, rodinnou i pracovní perspektivu i na perspektivu zde slušně žít. Prostě na jejich možnost volby.

   

  Plán péče o Národní park Šumava, na jehož podobě se, po třech létech práce, domluvila správa  parku, šumavské obce, oba kraje, rada národního parku a bývalé vedení ministerstva životního prostředí ČR se však během posledního dne před vyhlášením náhle změnilo, upravilo, předělalo (čtenáři dosaď si, co chceš). Bez vědomí těch, kteří ho připravovali. Nebylo to náhodou na základě tlaku, třeba mediálně „ekohlasitých“, velmi patrného a forsírujícího po nástupu nového pana ministra? Anebo to bylo nějakou náhle objevenou chybou někoho? A je toto rozhodnutí ku prospěchu turistů, ku prospěchu farmářů, ku prospěchu zeleného lesa, ku prospěchu šumavských ekosystémů, ku prospěchu šumavských obyvatel?

  Ministr škrtem pera v poslední den přípravy Plánu péče zvětšil na Šumavě plochy, kde se proti kůrovci nezasahuje a příroda je ponechaná svému osudu. Navzdory tomu, že sliboval, že bude ctít dohody. Sliboval, že zachová dohodnutých 22 procent bezzásahovosti a okamžitě vyhlásil 23 procent. Vše asi pod tlakem nikým nevolených aktivistů.

   

  Pane ministře, zkuste raději odvolat Jaromíra Bláhu z Hnutí Duha. Ale z jakého mandátu? Lidovým hlasování neprošel…. A Strana zelených? Nejsou v parlamentu ani v krajském zastupitelstvu! Dopustí toto demokratická společnost? Zvítězí na Šumavě anarchie a extremismus? Tohle už není hra o ředitele národního parku, tohle není hra o Šumavu, tohle už dokonce není ani hra o ministra, ale o to, zda nám v této zemi budou vládnout hrstka občanských aktivistů bez jakékoli odpovědnosti. Nebo zde budou rozhodovat lidé volení na základě demokratických principů. Na Šumavě se nyní hraje o podstatu demokracie.

   

   

  Mgr. Pavel Dvořák

  Krajský zastupitel Jihočeši 2012

  Exstarosta Vimperka

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #3 ziny 2014-05-05 12:55
  Kdo to na Šumavě křičí?
  Kdo se tady pere?
  Politici rétoriku cvičí
  a na šumaváky se se...
  Citovat
   
   
  #2 jinoch 2014-04-29 21:21
  věcně k článku p.Dvořáka-nemys lím si,že by "ekokřičící"p.B rabce tlačili.Spíš si myslím,že,zaměs tnanec státní správy,který prohraje soudní spory at už o kácení,nebo ohledně chemických postřiků lesa,nemá ve státní správě co dělat.O rozhodnutích soudů múžeme mít různé názory ale výsledek soudu v právním státě musí každý respektovat-i prezident.Mimoc hodem ekvilibristika p.Stráského,pře dchůdce p.Mánka ohledně porušování zákonů v Parku mu přinesla nejedno ocenění a to si myslím byl výborný učitel. Proto si myslím,že závěr p.Dvořáka ohledně členství p.Mánka v ODS a jeho odvolání je chybný.Jen bych chtěl převést tuto rétoriku k městským úředníkům zde ve Vimperku.Tolik omílaná černá stavba na Homolce-k mému údivu p Kokštajn uvedl že černých staveb kromě této je v regionu víc-jak pracují tito úředníci,jaké byly postihy v těchto konkrétních případech,kdo nese odpovědnost za jejich jednání ohledně dodržování zákonů?Tam pane Dvořáku je Vaše působení jasné a srozumitelné,na proti tomu dodržování zákonů v pozici ředitele Parku už neplatí?
  Citovat
   
   
  #1 Zdeněk Ch 2014-04-29 19:52
  Vojtěch Vlček, Vimperk
  Úterý, 29. dubna 2014, 19:09:33 | Souhlasím | Nesouhlasím | +3
  Ivana Pešková, Hradec Králové

  Vážená paní. Nechte si ta Vaše rady z HK pro sebe a starejte se o přírodu tam u Vás.
  Žiji na Šumavě 5O let a mohu Vám říci, že Šumava už není vůbec tak krásná, jako byla, a to hlavně díky ekologickým aktivistům, kteří vydávají něco, co Schwarzenberger ové založili jako hospodářský porost za prales a navzdory selskému rozumu se prosazuje politika "ať si les-příroda poradí sama". Při pohledu na holiny po Kyrilovi je člověku smutno. Jedu po Šumavě a všude vidím rezavé fleky po zasažení kůrovcem.
  Je zajímavé, že po celou dobu, co se v šumavských lesích hospodařilo, dařilo se v nich i zvěři, včetně tetřeva či datlíka.
  Takže, Vy chytráci z HK, Vaughanu, Prahy nebo odjinud, pojďte žít na Šumavu a hledejte si tady práci, zkuste si tady žít. Nejenom sem přijet ve svých nablýskaných vozech, pojezdit na sjezdovkách či nasbírat houby, vykoupat se v Lipně a pak zase do svého velkoměsta.
  A ta svá moudra si strčte za klobouk.

  stímto plně souhlasím važený pane Vlčku šumava dokud ji obhospodařovaly jak kníže pán z hluboké adolf tak i statní zřízení lesní zavod boubín hospodařili na šumavě rozumně a nikdy nikde kurovec nebyl ten přišel pravě z pokusu v 70 letech v bavorsku nechat to na přírodě a to vydíme kam to spěje tyto pokusy ty v hospodařským lese nikdy fungovat nemužou a nebudou to jen pražaci který umí akorat dělat bordel omezovat druhé si mislí že tak je to spravně ale tahákem šumavy sou pravě to když sou zdravé lesy nikoliv holiny useky plných mrtvých stromu povaléný klady jak ve hře mikado to ne takto se nehospodaří se svěřeným majetkem s něčím co vysazeli lidé což je odost horší že par ubožaku s expertem na les v čele si neváží práce druhých protože samy sou to nemakačenkové který prackama nikdy ani nemakly a šumavu maj jen jako zdroj popularity v tv jinač by ponich ani pes neštěknul ani prase si přednima neodpline takže ono pan ministr ma nato ted čas najít někoho kdo bude stejných kvalit nebo ještě lepší a který bude odborník na lesní ekosistem duhaci chraní tetřeva ale nechaj mu uschnout les což je jeho přirozený domov kde ma obživu to jako kdyby bláhu vystěhovaly na ulici a nemněl pomalu kde co najít k jídlu to je ochrana kde asi suchém lese najde boruvky brusinky klikvi ruzné lišenjnýky semena ze šišek a podobně a také přirozený ukryt pro mládata před dravými ptáky nojo ale blaha je expert na les takže ono nikoho nebví jít krajinou a kolem sebe nic víc než suchý lesní porosty šedivou krajinu a někam jít ani se ček nema kde schovat do stínu před sluncem v pravé poledne takže toto co bylo za 25 let vykonáno neustalímy změnamy vedení neni dobré ani prospěšné a je škoda že už neni ten zakon o statní službě to by už tak snadno někoho odvolat nešlo z pozice ministra je zajímaví že se nestřídaj ředitelé v krkonoších a tam duha nezasahuje nejedná pouze na šumavě
  Citovat