Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • 100 špatných dnů pro Šumavu


  Ministr životního prostředí Mgr. Richard Brabec dnes bilancoval na tiskové konferenci uplynulých 100 dnů ve své nové funkci. Možná proto byla včera narychlo svolána schůzka se šumavskými starosty, na které se nás snažil pan ministr přesvědčit o správnosti svých kroků na Šumavě. Některá média uvedla, že z diskuse se starosty vyplynulo, že obce akceptují rozhodnutí ministra provést změnu ve vedení správy národního parku. Není tomu tak.

   

   

  Svaz obcí NP Šumava vnímá 100 dnů ministra ve funkci jako čas, ve kterém pro zájmy Šumavy a jejích obyvatel i milovníků nebylo uděláno mnoho, ba právě naopak. Ministr Brabec se dnes nehlásí ke svým původním prohlášením, že Šumava potřebuje svůj vlastní zákon. Údajně proto, že zákonnou cestou se nedají do zákona vetnout potřebná pravidla pro Šumavu. Ministr schválil Plán péče, avšak v podobě, se kterým zákonem stanovená Rada Národního parku Šumava a naprostá většina obcí, kterých se dotýká, nesouhlasí. Pan ministr odvolal ředitele Mánka s odůvodněním, že tak chce uklidnit situaci v regionu, ale tento krok pana ministra vyvolal zcela opačnou reakci.

   

   

  Pan ministr včera požádal šumavskou samosprávu o trpělivost a schovívavost, ale o tu žádala naprostá většina ministrů před ním. Výsledkem bylo budování šumavské divočiny přes miliardové kšefty se šumavským dřívím a turisté do sousedního národního parku přes Modrý sloup stále nemohou. I nový pan ministr by měl být veden preambulí obecného zákona o ochraně přírody, která zní: Účelem zákona je za účasti příslušných krajů, obcí, vlastníků a správců pozemků přispět k udržení a obnově přírodní rovnováhy v krajině, k ochraně rozmanitostí forem života, přírodních hodnot a krás, k šetrnému hospodaření s přírodními zdroji a vytvořit v souladu s právem Evropských společenství v České republice soustavu Natura 2000. Přitom je nutno zohlednit hospodářské, sociální a kulturní potřeby obyvatel a regionální a místní poměry. Pan ministr Brabec výše uvedené v současnosti naplnit nemůže mimo jiné proto, že za věci šumavského parku zodpovídá náměstek Vladimír Dolejský. Ten popírá ještě čerstvé výsledky dohod, které sám učinil s obcemi a kraji.

   

  Svaz obcí byl a je připraven k diskusi jak s panem ministrem, tak s ministerstvem, nad budoucností Šumavy. Dosavadní diskuse s obcemi byla vedena spíše nutností vyplnit položku v mediální sebeprezentaci pana ministra, než skutečnou snahou naslouchat a společně hledat řešení.

   

  Antonín Schubert

  předseda Svazu obcí NP Šumava

  Sdílet

  Komentáře   

   
  #5 Milan Straka 2014-05-10 09:06
  Také jsem byl na setkání jihočeských poslanců za ANO se starosty některých šumavských obcí. Ukázalo se, že je třeba ještě určitého času a oboustranného úsilí, aby se obě strany obeznámili se způsoby a možnostmi práce těch druhých a nepožadovali po nich věci, které jim v platném právním a společenském uspořádání ČR nenáleží. Jinak řečeno poslance parlamentu nemáme od toho, aby řešili konkrétní věcné nebo personální problémy, ale aby na základě svých konkrétních znalostí navrhovali a schvalovali systémová řešení problémů a potřeb společnosti. Těm řešením se říká zákony. Tedy neměli by řešit, kde bude jaká cesta nebo kdo bude ředitelem v NP a CHKO Šumava /šumava/, ale mají navrhovat obecně platné postupy návrhů správy oblasti a jmenování vedoucích pracovníků. Volání některých starostů ale i jiných lidí, byť třeba odborníků v dané speciální profesi, po samostatném zákonu o šumavě je proto nesystémové a scestné. Na základě výše uvedeného lze také pochopit, že by během ½ hodinového telefonního hovoru poslankyně paní JUDr. Maxové nepadlo slovo o odvolání ředitele Mgr. Mánka. Jsem rád, že poslanec pan Ing. Kubíček je profesí specialista na procesní řízení. To je dobrá průprava. Oba poslanci jsou noví, před svým zvolením, pokud vím, ve sněmovně nikdy nebyli, sněmovním postupům se učí. Myslím, že si vedou dobře. Dobrým a potenciálně užitečným výstupem setkání je, že poslanci ANO budou ve sněmovně pracovat na tom, aby se na Šumavě konalo výjezdní zasedání sněmovního výboru pro životní prostředí. Je třeba jednat a získat pro to poslance z ostatních stran. Politika je o jednání ne o převálcovávání.
  K předvolebním slibům ANO - za poslance nemůže nikdo ručit, kromě jich samých. Co se týče členů přípravného výboru a skupiny sympatizantů, většinou mají ve Vimperku svoji historii. K těm nejvýraznějším je možné mít různý vztah, ale každému by mohlo být jasné, že si za svými slovy stojí.
  Citovat
   
   
  #4 Zdeněk Ch 2014-05-08 13:17
  Cituji dvorak:
  Kdyby nebylo p.Bakaly ,tak o Vás nikdo neví,a byl by možná klid.Díky Vám a podobným starostům a podnikatelům /vlastnícím mnohé pozemky na Šumavě/ se dostávají do popředí hospodářské zájmy a ne ochrana přírody.Chcete park coby chráněnou přírodu nebo hotely a lunapark, ale to už máne v Krkonoších.Pokud budu chtít jiné atrakce než-li přírodu pojedu k sousedům do NSR a mám to lacinější nežli u nás. Děkuji


  vážený ale takto jak to chtěj hnití duha se příroda nechraní jen plácat tlampačem nebo valet se jak prasata v bahně po lesích porušovat zakony io duha ty zakony porušuje především bezpečnost prace když vstupují ti lidé na místo kde je vyhrazená těžbaa je tam zákaz vstupu to j jako pracoviště a tam nikdo cyzí nemá co dělat dale ono odjakživa se na šumavě proti kurovci pilou a sekerou zasahovalo už od marie terezie přes knížecí stolce po konec roku 1999 na kurovce nic jinýho neplatí než pila dale ono asi ste pražak co no tak to by vysvětlovalo ono v praze se práce sežene během 5 minut ale zde je to běh až na 8 let než se něco najde nového dalé kde maj ti dřevorubci pracovat z modravy nebo co by asi mněli dělat když sou vyučený tomuto řemeslu práce s motorovou pilou a doporučil bych vám přečíst si šumava krasná a umírajicí od vachala či v hvozdu šumavském od karla klostermana či publikace od josefa johna zakladatele boubínského pralesa o tom jak hospodařit v šumavských lesích nebo publikace od pana martana také dobré čtení a pak si přečíst něco o historii šumavy že tam sou dnes plochy kde před rokem 1948 stalo spousta vesnic městeček nebýt roku 1948 tak by v roce 1990 žádný park ani nevznikl nemohl by protože ty lesy by byly k hospodařskému nikoliv okrasnému účelu a sudetští němci by je obhospodařovaly tak jako to dělaly jejich dědové a pradědové přednima šumava má jen pár ostruvku které sou původní jináč je zbytečný chranit smrky které sou zavlečené z alpské oblasti
  Citovat
   
   
  #3 Jára 2014-05-08 12:53
  Na každýho jednou dojde , jen nikdo nevíme, kdy přesně to bude :-)
  Citovat
   
   
  #2 Vladimír Vácha 2014-05-08 09:26
  Když jsem byl na setkání starostů s poslanci za ANO ve HvězděOdnesl jsem si následující:
  - Starostové příliš nebojovali za svůj
  názor
  - Poslanci zřejmě jen plnili svůj úkol
  být mezi lidmi,pokud je pravda,že
  paní poslankyně po cestě půl hodiny
  mluvila s ministrem a nevěděla,že
  druhý den bude ředitel NPŠ odvolán,
  tak je to jen divadlo
  - Nechápu,že starostové,kteř í odpoví-
  dají za život ve svých obcích nejsou
  lépe organizaváni,ab y vytvořili
  kvalitní prosazování zájmů lidí,
  kteří na Šumavě žijí.
  - Pan starosta Schubert je sice
  aktivní na internetu a faceboku,
  ale výsledky?
  - Jak je možné,že různí aktivisté mají
  větší sílu,než starostové?Přec e
  jde o to vytvořit rovnováhu mezi
  životem lidí a přírody.
  - Sliby Hnutí ANO před volbami se
  rozplývají stejně jako po každých
  volbách
  Citovat
   
   
  #1 dvorak 2014-05-07 18:51
  Kdyby nebylo p.Bakaly ,tak o Vás nikdo neví,a byl by možná klid.Díky Vám a podobným starostům a podnikatelům /vlastnícím mnohé pozemky na Šumavě/ se dostávají do popředí hospodářské zájmy a ne ochrana přírody.Chcete park coby chráněnou přírodu nebo hotely a lunapark, ale to už máne v Krkonoších.Poku d budu chtít jiné atrakce než-li přírodu pojedu k sousedům do NSR a mám to lacinější nežli u nás. Děkuji
  Citovat