
-
Zákon o registru smluv
- Zveřejněno 23. 5. 2014 21:30, Aktualizováno 23. 5. 2014 21:34
Zákon nebude schválen, pokud se za něj v tuto chvíli razantně nepostaví česká veřejnost.
Zákon o registru smluv je ohrožen, neboť poslanci podléhají v nevídané míře lobbingu. Hospodářský výbor jej včera odmítl, ústavně právní opět odložil a vyžádal si další stanovisko ministerstva vnitra, jehož úředníci, jak se ve sněmovně ví, bojují proti. Poslanci argumentují tím, že zákon zjevně není dobře připraven, "neboť k němu přišlo mnoho negativních stanovisek a mnoho pozměňovacích návrhů.", aniž by však předkládali konkrétní argumenty.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22.5.2014
Jančura, Dvořáková a další osobnosti posílají
otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který
potápí zákon o zveřejňování smluv
Rekonstrukce státu spolu s osobnostmi veřejného života zaslala otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který včera odmítl návrh zákona o registru smluv, jehož je sám předkladatelem. Jeho návrh usnesení, aby sněmovna zákon neprojednala a nechala vládou zpracovat jiný návrh, včera přijal hospodářský výbor hlasy poslanců ANO, ODS, ČSSD a KSČM.
K otevřenému dopisu, který iniciovala Rekonstrukce státu, se připojili mimo jiné politoložka Vladimíra Dvořáková, šéf dozorčí rady podniku Lesy ČR ekonom Miroslav Zámečník nebo podnikatel Radim Jančura. Otevřený dopis se všemi signatáři naleznete na www.panepilnybudelip.cz, kde se mohou připojit i jednotliví občané a žádat po poslanci Pilném vysvětlení.
„Poslanec Pilný, který potápí zákon o zveřejňování smluv na internetu, je sám jedním ze 75 poslanců, kteří zákon předložili. Teď v nebývalé míře podléhá lobbistickým tlakům. Nepředkládá konkrétní argumenty, pouze odkazuje na jakési dopisy a sdělení. V absolutním rozporu s volebním programem ANO postupuje politikářsky a kuloárově. K odmítnutí svého vlastního návrhu, který byl navíc volební prioritou jeho hnutí, by musel mít velmi závažné argumenty. Právě ty po něm v otevřeném dopise požadujeme,“ řekl Oldřich Kužílek, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a mluvčí Rekonstrukce státu pro zákon o registru smluv.
„Lhůtu na projednání si poslanci prodloužili ze standardních 60 na 90 dní, o 30 dní ji přetáhli a nyní chtějí vše odpískat. Slovenská vláda Ivety Radičové připravila a schválila tento zákon po volbách za 3 měsíce. Jestli zákon nebude příští pátek schválen ústavně právním výborem a v červnu sněmovnou, bude jisté, že se od doby minulé sněmovny mnoho nezměnilo,“ řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.
„Pan Pilný se s námi od března odmítá sejít kvůli vytíženosti, odmítl dokonce i návrh uspořádat před jednáním výboru kulatý stůl se zástupci státních firem, právníky a ekonomy, kde by byl prostor vše vyjasnit. Zdá se ovšem, že na setkání s odpůrci zákona si čas našel. Proto Pana Pilného i další poslance zároveň žádáme, aby zveřejnili všechny lobbistické kontakty v souvislosti s tímto zákonem. S kým se sešli a jaká stanoviska obdrželi – aby na ně mohla odborná veřejnost reagovat. Sami zveřejňujeme, s kým jsme kvůli registru smluv jednali,“ řekl Jiří Boudal, koordinátor projektu Rekonstrukce státu.
Rekonstrukce státu se od prosince sešla ve věci zákona o registru smluv s těmito poslanci, experty a zájmovými skupinami.
ANO: Babiš, Kysela, Vondráček, Komárek, Berdychová, Kolovratník, Sedláček, ČSSD: Sobotka, Dienstbier, Chvojka, Pleticha, Tejc (+ Beran), Stupčuk, Birke, Špidla, KDU: Bělobrádek, Uhlík, Mihola, Junek, KSČM: Koníček, ODS: Stanjura, TOP09: Farský, Úsvit: Černoch, Adam, Senát: Štěch, Vystrčil, Michálek, Bárek, Vícha, Pelikán - ministerstvo financí, Zámečník – Lesy ČR, Kulhánek – Industrial Advisors, Procházka - EGAP, Mejstřík – Český Aeroholding, ČEZ - Beneš, Kudláček, Krnáčová – Ministerstvo vnitra, Svaz měst a obcí ČR, Spolek pro obnovu venkova, Sdružení místních samospráv
-tz rk-
_____________________________________________________________________________________________________
O Rekonstrukci státu
Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.

© 2022 - Šumava.eu - info@sumava.eu
HOGN.de Onlinemagazin aus m Woid - official partner Šumava.eu

Komentáře
K čemu se mohu vyjádřit, je fakt, že Vimperku, stejně jako všem ostatním obcím, nic nebrání takový registr zavést a zprovoznit již nyní. Nic než nedostatek vůle a někde možná i nedostatky právního vědomí. Nic také nebrání tomu, aby ve všech smlouvách s byla uplatněna klausule, že smlouvy jsou platné až po jejich zveřejnění.
https://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/
a zkuste si tam vyhledat konkrétní smlouvu některého města, která již smlouvy zveřejňují. Mně se to nepodařilo. Za daleko přínosnější vidím zveřejnění přímo na webu daného města-viz-
http://www.novy-jicin.cz/cz/urad/smlouvy/
Zda zveřejňovat vše, nebo od určité částky, je věc k diskusi. Zastávám názor, že raději od 50 tisíc a přehledně, než vše a chaoticky. Přínosem by samozřejmě bylo, aby smlouvy šly v registru třídit a vyhledávat, což nemá ani Nový Jičín.
Zmíněné Semily ukazují pronájem Jehovistům za dvě stovky. Tak to je přeci v pořádku?
http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/2014/05/rec-197475166.pdf
Odpovedni a moderne uvazujici urednici a statni zamestnanci by navic nemeli ani cekat na schvaleni tohoto registru a meli by jit prikladem jaksi napred a zverejnovat kompletni zneni smluv vcetne dodatku uz nyni. Mnozi se vymlouvaji jak "to"nejde, jak "to" neni mozne. Na Slovensku "to" pritom bez problemu jde jiz roky.
https://www.crz.gov.sk/
A rok "to" umi i v českých Semilech
http://portal.gov.cz/app/RejHledani/detail.jsp?10003_select=OBS&RejstrikId=10013&10010_select=NEQL&10001_select=OBS&10002_select=OBS&search=
Hledat&10007_select=OBS&10005_select=DLTH&dbid=d36bywp&isg=true
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.